A Scotland Yard fokozni akarja a toborzómunkát a londoni rendőri erőkön belül jelenleg alulképviselt muzulmán hitűek körében.
Babu, a mozlim felügyelő
Dal Babu a kivételek egyike: a 42 éves, indiai családból származó brit férfi a londoni rendőrség egyetlen muzulmán hitű főfelügyelője. Amikor 1983-ban a testület tagja lett – emlékezik vissza –, a rendőrök nem egész egy százaléka tartozott valamely etnikai kisebbséghez. Ma ez az arány hét százalék, óriási változások vannak.
Kapitányságán a kelet-londoni Bethnal Green negyedben, ahol igen jelentős bangladesi és pakisztáni közösség él, a muzulmán rendőröknek van imahelyük, a vallási előírásoknak megfelelő (halal) étkezési lehetőségük, és pénteken mentesülnek a szolgálat alól. „Nagyon fontos a helyi közösség számára, hogy muzulmán felügyelővel van dolguk, és hogy látnak engem a pénteki imán a mecsetben, ettől bizalmuk van a rendőrség iránt – mondja Babu. – De a Scotland Yardnak még sokat kell tennie azért, hogy tükrözze a londoni lakosság sokféleségét. Az én kapitányságomon csak kilencen vagyunk muzulmán rendőrök és tisztek az 1200 főnyi állományból.”
Ez az alulreprezentáltság minden szinten megmutatkozik: a „Met” (Metropolitan Police, a londoni rendőrség) mintegy 31 ezer alkalmazottja közül csupán 900 a muzulmán. A július 7-i és 21-i londoni merényletek után azonban Ian Blair, a Scotland Yard nagyfőnöke és Tony Blair miniszterelnök is személyesen beavatkozott az ügybe. „Szükségünk van önökre – fordult Ian Blair a muzulmán közösséghez, amelynek szellemi és közösségi vezetőivel találkozott egy kelet-londoni mecsetben. – A muzulmánoknak meg kell ragadniuk ezt az alkalmat, hogy tevékenyen fellépjenek a terrorizmus ellen.” Tony Blair konkrétabban is megfogalmazta óhaját, hogy „a potenciálisan nehéz negyedekben legyenek olyan muzulmán férfiak és nők, akik belépnek a rendőrség soraiba”.
A Scotland Yard hónapok óta szaporítja különleges toborzó akcióit a különböző londoni közösségek körében. „Tavaly és idén a rendőrség 86 állásbörzét szervezett, hirdetéseket jelentett meg a célközösségek által olvasott lapokban, és ezekre 2800 érdeklődő választ kapott – sorolja elégedetten Simon Fisher a humánerőforrás-igazgatóságtól. – Igaz, még erőfeszítéseket kell tennünk, hogy toborzásunk horizontját kiszélesítsük, és meggyőzzük minden közösség tagjait, nem csak a muzulmánokat, hogy a Scotland Yardnál karriert csinálhatnak.”
Mindennek egyik akadálya a Scotland Yard nem túl jó híre. „Olyan szervezet ez, amely hosszú időn át rasszista volt, az indiai vagy pakisztáni rendőröket feljebbvalóik sokáig elszigetelték, levegőnek nézték, sőt kitoltak velük” – vélekedik Tahir Butt, a Muzulmán Biztonsági Fórum (MSF) szóvivője. A muzulmán szövetségeket összefogó szervezet üdvözli a londoni rendőrség mostani erőfeszítéseit, de azért még óvatos. „Ha nem érted meg az iszlámot, akkor értékelési hibákat vétesz vagy helytelenül kezeled a problémát” – figyelmeztet Butt azzal kapcsolatban, mi kell egy közösség megértéséhez vagy a terrorizmus elhárításához.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.