Az uniós tagság mérlege – mennyi az annyi?

<p><span style="font-size: 12px;">Ember legyen a talpán, aki képes pontosan összeszámolni, miként áll az uniós tagság egyenlege országos szinten. Közel egy évtizeddel a csatlakozás után lassan itt az ideje, hogy részleges mérleget vonjunk legalább azzal a céllal, hogy tanuljunk hibáinkból.</span></p><div>&nbsp;</div>

A pontos számok megismerését sok-sok akadály nehezíti. Ha csak abból indulunk ki, mekkora Szlovákia befizetési kötelezettsége, illetve mekkora támogatásra jogosult, rögtön problémák adódnak. Amíg ugyanis a „tagdíj” kötelező, az uniós alapok felhasználása már a mi ügyességünkön múlik. De a kötelezettségek meghatározása is önmagában nehézséget okoz. Az eurózónának is tagjai vagyunk, tehát az úgynevezett eurósánchoz való hozzájárulás is kötelező. Az INESS-csoport elemzése alapján a következő hétéves ciklusban egy főre átszámítva 2408 euró támogatásra számíthatunk, miközben a mentőcsomag miatt ránk háruló kötelezettség 3039 euró, és ebből 783-at már fel is használtak. Ha még mindig csupán az uniós alapokat nézzük, közismert tény, hogy azok hatékonysága is sok kívánnivalót hagy maga után, nem beszélve a szintén gyakori visszaélésekről.

Ha szélesebben vizsgáljuk a témát, még kibogozhatatlanabb a helyzet. Az unió hozta előnyök közé tartozik, hogy az ország bekerült a beruházók szerint stabilnak tekinthető államok közé, és azóta valóban sok nagynevű multicég hozott ide munkát. Az előnyök és hátrányok számbavétele azonban itt se egyértelmű. A mostani válság által felvetett egyik kérdés éppen az, hogy a félperiférián elhelyezkedő országok mennyire tudnak felzárkózni a fejlett maghoz. A dél-európai tagállamok hiába részei egy emberöltő óta az uniónak, gazdasági földindulás idején továbbra is sérülékenyek, pénzügyi viharban a tőke elmenekül és visszatér a gazdag tagállamokba. Szlovákia esetében, hasonlóan a másik három visegrádi országhoz, teljes bizonyossággal azt se lehet megmondani, hogy az ide érkező befektetések értéke meghaladja-e a kivitt nyereséget, a multik által alapított munkahelyek száma nagyobb-e a szintén külföldi tulajdonú cégek által megvásárolt, majd felszámolt cégekben lévő állásoknál. Természetesen tény, hogy az EU-tagság hozzájárul a társadalom demokratizálásához, az állampolgári szabadságjogok kiterjesztéséhez. Jobb bent lenni, mint kint maradni, de a kapcsolat kereteit mindig lehet módosítani, előnyösebbé tenni. Ez is nagyban hozzájárulhat a válságból való gyorsabb kilábaláshoz. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?