Az én bölcs szüleim

<p>Fontos esemény zajlik: a beíratás. Leendő nebulók lépnek be nemcsak a valóságos, hanem egy jelképes kapun is, hiszen a szakemberek szerint az alapiskola közege rányomja a bélyegét a majdani énre. Nekem is nagyon sok, e témába vágó kutatási adatom van, most mégis inkább mesélni szeretnék.</p>

Pozsonynak olyan utcájában nőttem fel, ahol rajtunk kívül nem voltak magyarok, de szinte mindenki tudott magyarul. Így bár a szlovák környezet természetes volt számomra és valamennyire értettem is szlovákul, nem igazán beszéltem a nyelvet. Amikor eljött az iskolába íratás ideje, egy családtag megpedzette, hogy a szlovákba menjek, mert az szemben van, a magyar meg messze, trolizni kell, aztán átszállni villamosra. A szüleim mégis a magyar iskolára voksoltak. Hát hagynátok, hogy egy ilyen okos kisleányka ne a legjobb tanítást kapja és elvesszen az életben?

Akkor hangzott el apukám szájából az a mondat, amit anyukám később oly sokszor idézett: magyar gyereknek magyar iskolában a helye, punktum. Nekem abban a pillanatban teljesen mindegy lett volna, csakhogy aztán még a beíratás előtt szereztem egy felejthetetlen tapasztalatot.

A szüleim elvittek egy rajzkörbe. Nagy döbbenetemre ott mindenki szlovákul beszélt, s bár addig azt hittem, hogy tudok szlovákul, alig értettem valamit. A tanító néni szólt, az összes gyerek tudta, mit kell csinálni, én meg csak bámultam, és tiszta butának éreztem magam. Nagyon rossz volt. Most is emlékszem. Mintha süket lettem volna, pedig nem voltam az. Mintha ott sem lettem volna, pedig ott voltam. De ez még semmi. A tanító néni észrevette, hogy nem reagálok, csak ülök kővé dermedve, és akkor kérdezett tőlem valamit. Már attól megrémültem, amikor észrevettem, hogy rám néz, mert tudtam, hogy meg fog szólítani, s amikor megszólított, nem értettem semmit. Azt gondoltam, a nevemet kérdezi, s bár nem voltam félős kislány, csak halkan tudtam kinyögni: Zsuzsika. De nem olyan halkan, hogy ne hallják. Lett is hatalmas röhögés. Röhögtek a gyerekek, röhögött a tanító néni. Aztán ceruzát nyomott a kezembe, és mutatta, hogy rajzoljak. Én meg letettem a ceruzát, pedig szerettem rajzolni. Mozdulatlanul ültem, és erőlködtem, nehogy kicsurranjon a könnyem. Szégyenkeztem. Butának, nevetségesnek, semminek éreztem magam. És mélységesen megbántottnak, megalázottnak. Persze, ezeket a szavakat akkor még nem ismertem, de attól még éreztem, s azt az érzést máig fel tudom idézni, s most már meg is tudom nevezni. Pedig nem bántottak, csak nevettek. De ezt, akkor, kisgyerekként nem tudtam különválasztani.

Soha többet nem mentem oda. Mert nem kellett. Ha belegondolok, hogy az iskola első osztályában történik ez velem, ahova nap mint nap járni kell, az egész belsőm beleremeg. Szerencsére a szüleim nem tettek ki ilyen borzasztó élménynek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?