A világ legőrültebb választása

<p>Képzeljen el a kedves olvasó egy muzulmán országot, ahol a választások lefolytatását hatszázezer katona biztosítja. Ahol a lakosság 62 százaléka 30 éven aluli. Ahol alig öt éve még Pervez Musarraf katonai diktátor uralkodott.</p>

 

Ahol a politikusokat vagy meggyilkolják, vagy legalábbis megpróbálják, és ahol minden politikus garantáltan korrupciós ügyekbe keveredik. Ahol atombomba van bőven, és az ország tulajdonképpen háborúban áll legnagyobb szomszédjával. A másik szomszédnál meg a NATO vívja csatáit, és az amerikai kommandósok kivégezték bin Ladent. Ahol az ügyeletes politikai szépfiú az ország volt sportbálványa, aki Londonban playboyként tengette életét. Ugye, az Egri csillagok óta tudjuk, hogy Allah nagy, de még az ő szeme sem láthat mindent. Bár a mostani világban semmi sem titok, ettől független Imran Hán az iszlámhoz megtérve pár évvel ezelőtt bejelentette politikai pályára lépését. Persze, Pakisztánról van szó, ahol a helyi tradíciók erősebbek, mint az országot összetartó erő, ahol az egyik régióban szavazhatnak a nők, a másikban nem, de azért a választási törvény 70 parlamenti széket biztosít a nőknek és a kisebbségeknek. Ahol Ali Zardari elnök három éve aláírta a 18. alkotmánymódosítást, amely a decentralizációt erősíti az országban. Pervez Musarraf katonai uralma ugyanis megmutatta, hogy nem lehet centralizáltan irányítani Pakisztán. Zardari elnöksége – a rengeteg merénylet, növekvő gazdasági problémák és munkanélküliség, sokasodó áramkimaradások, aszályok és regionális viszályok, valamint a Talibán népszerűségének növekedése – mintha azt mutatná, hogy a demokrácia és decentralizáció inkább Pakisztán széteséséhez vezethet. Ennek ellenére az ország több mint 60 százaléka szavazott a hétvégén, minimális számú halálos áldozat mellett (Karacsiban azért a Talibán sikerrel robbantott). A pakisztáni fiatalok éltek a demokrácia adta lehetőséggel. A felmérések szerint ez nem a volt krikettsztár Imran Hánnak, hanem a volt miniszterelnök Navaz Sarif pártjának kedvezett. Sarif az ország legnépesebb régiójának (a lakosság 60 százaléka él ott), Pandzsábnak a kedvence. Éppen Pervez Musarraf puccsa döntötte meg a kormányát 1999-ben, Sarifot pedig bebörtönözték. Zardari pártja, jócskán lemaradva ugyan, de feltehetően a második lesz. Jókora csalódás ez Imran Hánnak, aki a választási kampány hevében még egy drámai összeesést, majd egy kórházi interjút is összehozott. Pervez Musarraf márciusban tért vissza önkéntes száműzetéséből, hogy részt vegyen a választásokon, de pártja a futottak még kategóriájában szerepelt. Jól van ez így. A világsajtó valószínűleg a demokrácia sikerének kiáltja ki a választást. Ám hogy mit akarnak a pakisztáni fiatalok és mit tudnak hozni az „öreg káderek”, az a jövő zenéje. Találgatás helyett addig is mindenki hallgasson egy kis pandzsábi partizenét. Van olyan őrült, mint a helyi politika. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?