A robotoktól félnetek jó lesz

A robotok és a mesterséges intelligenciák további fejlődése napjaink egyik legfontosabb témája. Szinte mindegyik globális jövőkép azzal számol, hogy az automatizáció munkahelyek millióit fogja kiradírozni a világgazdaságban.

A robotok és a mesterséges intelligenciák további fejlődése napjaink egyik legfontosabb témája. Szinte mindegyik globális jövőkép azzal számol, hogy az automatizáció munkahelyek millióit fogja kiradírozni a világgazdaságban. Az elkövetkező évtizedekben nemcsak az iparban lesz szükség egyre kevesebb munkásra, a mesterséges intelligenciák a szolgáltatások terén is egyre több feladatot fognak átvenni.

A mesterséges intelligenciák már ma is egyre jobban megállják a helyüket az ügyfélszolgálatban, s a jövőben akár taníthatnak vagy gyógyíthatnak. Nem meglepő, hogy az elmúlt években több olyan elemzés is született, amely megpróbálja számszerűsíteni az automatizáció hatását a jövő munkaerőpiacára. Ami viszont meglepő, hogy Szlovákiában nem volt különösebb visszhangja az OECD e témában nemrég megjelent elemzésének. Sajnálatos, hiszen országunkat nagyban érinti. Az OECD számításai szerint a 32 vizsgált tagország közül éppen Szlovákia az, ahol a munkahelyek legnagyobb százalékát fenyegeti az automatizáció. Míg nálunk a robotok a munkahelyek 33 százalékát veszélyeztetik komolyan, addig Norvégiában csak a hat százalékukat. A legnagyobb automatizáció az iparban és a földművelésben várható, ez megmagyarázza Szlovákia rosszabb kilátásait. Nálunk az ipar még fontosabb szerepet játszik a gazdaságban, mint Nyugat-Európában, élen az autóiparral – Szlovákia legfontosabb húzóiparágával. Szlovákia ma világelső az egy személyre eső autógyártásban, és az a gond, hogy az autóipar a legjobban automatizálható iparágak közé tartozik. A modern autógyárak élen járnak az ipari robotok használatában, és ez a trend csak erősödni fog. Az autógyártóknak közben egyre komolyabb gondot jelent szakképzett munkaerőt találni Közép-Európában, és ez tovább erősíti majd az automatizációs törekvéseket.

Tartok tőle, hogy a szlovák kormányok az automatizációra valamiféle távoli veszélyként tekintenek. A probléma azonban az, hogy a jövőre való felkészülést már ma el kell kezdeni. A megoldás ugyanis olyan munkahelyek teremtése, amelyek a kreativitáson és a kiszámíthatatlan környezet kezelésén alapulnak. Ilyen munkahelyeket ugyanis nehéz automatizálni, viszont kreatív, a gyors változásokra felkészült munkaerőt igényelnek. A mai szlovák oktatási rendszer azonban éppen ezen a téren nem jeleskedik, és gyökeres változások nélkül nem tud megfelelni a jövő kihívásainak. A memorizáláson alapuló oktatás a kreativitás ellensége, ezért gyorsan nyitni kell a progresszív országokban használt modern oktatási módszerek felé. Fontos lenne egy olyan oktatási stratégia kialakítása, amely mellett az összes releváns szlovák politikai párt elkötelezné magát. A reformfolyamat ugyanis meghaladja az egyes kormányzati ciklusokat, és nem lenne jó, ha az új kormányok négyévente megkérdőjeleznék az addigi irányvonalat. Ha ezt a kihívást nem vesszük komolyan, könnyen egy olyan jövőben találhatjuk magunkat, ahol a robotoktól félnünk tényleg jó lesz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?