A mi történelmünk is

<p>Múlt héten volt negyvenöt éve, hogy Csehszlovákiát megszállták a Varsói Szerződés csapatai, hogy &bdquo;baráti segítségnyújtás&rdquo; címén megakadályozzák és visszafordítsák a demokratikus változásokat az országban. Az, hogy a szlovák baloldal, konkrétan a Smer nem szívesen emlékezik erre az eseményre, talán érthető, de nem elfogadható.&nbsp;</p>

A Smer sose tudott valódi, nyugat-európai típusú szociáldemokrata pártként viselkedni, annak ellenére, hogy nem igazi utódpárt, mint amilyen mondjuk a Magyar Szocialista Párt Magyarországon, hanem jóval a rendszerváltás után lett létrehozva. Bár első számú vezetője, Robert Fico vérbeli fiatal pártkáder volt a nyolcvanas években és valószínűleg komoly karrier várt volna rá a szocializmusban is, de a Smerben nincs olyan vezető beosztású politikus, aki 1989 előtt komoly pártfunkciót töltött volna be az akkori rendszerben.  Sőt, a kormánypártban van a legtöbb nagyvállalkozó, elég csak megemlíteni két minisztert, Počiateket és Kaliňákot. Ez a párt a baloldali ideológiát csak felhasználja saját céljai eléréséhez, de „lélekben” nem baloldali. Éppen ezért talán megértjük, hogy miért nem jelent a Smernek semmit mondjuk Alexander Dubček szellemi öröksége, miért nem foglalkozik komolyabban az emlékével. Persze a párt kiadott egy kötelező sajtóhírt 1968-ra emlékezve, de ezzel le is tudta a dolgot. Ami pedig a Smer ifjú titánjait illeti, mi sem mutatja jobban cinizmusukat, hogy pont az 1968-as események évfordulóján tértek vissza Oroszországból, ahol tanulmányi kiránduláson vettek részt, ám eszükbe se jutott, hogy akár kint, akár hazatérve megemlékezzenek az 1968-as megszállásról.  Ámmég mielőtt agyonkritizálnánk a Smert, érdemes a saját házunk táján is körbenézni. 1968-ban a csehszlovákiai magyarok, szervezeteik vezetői egyként kiálltak az ország akkori vezetői mellett, támogatták a reformfolyamatokat, s a Szovjetunió, de egyben Magyarország katonáira is, mint megszállókra tekintettek. A magyar néphadsereg 1968-ban nem a felszabadítást hozta el, hanem a szovjet rendszer bebetonozásában segédkezett.  Számunkra, szlovákiai magyarok számára az 1968-as eseményekre való emlékezésnek is fontosnak kellene lennie, ilyenkor, augusztus 20-a környékén nemcsak Szent Istvánnak kellene eszünkbe jutnia, hanem az újkori történelmünknek is. Éppen ezért sajnálatos, hogy sem az MKP, sem a Híd nem tartotta fontosnak, hogy akárcsak a honlapján említést tegyen az évfordulóról. Ennél azért jóval többet jelentett apáinknak és nagyapáinknak 1968.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?