A mentelem mentén

Vissza-visszatérő téma a képviselők és bírák mentelmi joga. Általában mi, a „közvélemény” csak akkor figyelünk fel rá, ha valamelyik képviselő, uram bocsá részegen vezet autót. Erre azért volt példa a múltban.

Vissza-visszatérő téma a képviselők és bírák mentelmi joga. Általában mi, a „közvélemény” csak akkor figyelünk fel rá, ha valamelyik képviselő, uram bocsá részegen vezet autót. Erre azért volt példa a múltban. Hogy a szemmel láthatóan illuminált honatya éppen a mentelmi jogára hivatkozva nem hajlandó megfújni a szondát. Aminek ugye pusztán csak jogi jelentősége lenne a későbbiekben, hisz ha valaki szemmel láthatóan kapatos, akkor azon a szonda már nem nagyon segít.

A mentelmi jog akkor is téma szokott lenni, amikor valamelyik képviselő ilyen kiváltságának felfüggesztését kérik a hatóságok a parlamenttől. Voltak emlékezetes esetek, amikor a kormánypártok és az ellenzék csapott össze. Például amikor Lexa, Soboňa vagy mások kiadásáról tárgyaltak. Boszorkányüldözésről, koncepciós perekről beszéltek a HZDS hívei és tisztségviselői. A parlamenttől a jelenlegi választási ciklusban a nyomozó hatóság hat esetben kérte képviselő kiadását. Hat eset volt, és általában sosem sikerült a kiadatási procedúra az első nekifutásra, ám végül is igent mondtak a képviselők. Tehát mindig sikeres volt a próbálkozás, és a parlament egyetlen esetben sem tagadta meg a mentelmi kiváltságok felfüggesztését, bár azt meg kell mondani, hogy nem adta könnyen a képviselő urak bőrét. Most azért van szó újfent a mentelmi jogról, mert az ifjú igazságügyi miniszter, Daniel Lipšic, feledve már a Btk. kapcsán átélt kudarcot, egyelőre ugyan még csak kormányszinten, de útjára indította a mentelmi jog korlátozásának sokat vitatott ügyét. Ami azért lesz nagyon rögös út, mert a képviselőket arra kell kérni, szavazzák meg saját jogaik korlátozását. Ennyi energiával arra is kérhetnénk őket, hogy saját jövedelmezésüket is lényegesen nyirbálják meg. A helyzet az, hogy a képviselő is csak emberből van. Lipšic meg azért bátor, mert a mentelmi jog megváltoztatásához minősített többség kell. A kormánykoalíció, s benne a miniszter pártja, a KDH az egyszerű többséggel sem rendelkezik. ĺgy aztán időről időre a koalíció a zavarosban, jobban mondva a függetlenek közt halászik. Kérdés persze, hogy most erre kaphatóak lesznek-e a függetlenek? Nem tartanak-e attól, mi lesz, ha majd egyszer velük is szondát fújatnak?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?