A bronz marad

Sokáig úgy tudtam, elpusztult az aradi Szabadság-szobor. Örültem, mikor kiderült, hogy darabjait egy pincében őrzik, s helyreállítható. Ami persze még korántsem jelentette azt, hogy a helyére is állítható. Láthatjuk. Annak is örültem, hogy nemrég megállapodás született a kormányzó román Szociáldemokrata Párt és az RMDSZ között a szobor köztéren való fölállításáról.

Örültem, mert számomra az aradi vértanúk személyes nemzeti mitológiám kiemelkedő alakjai, olyan bensőséges szeretettel gyászolom ma is őket, ahogy rokonait szokta az ember. Ennyit az érzelmekről.

Hogy a román kormány miért táncolt vissza a Tűzoltó téri fölállítástól, nem tudom. De az biztos, hogy nem az 1848-49-es szabadságharchoz való viszonya változott meg. Aki azt mondja, hogy történelmi hiba lenne veszélybe sodorni régi szobrok miatt az elmúlt évek konkrét eredményeit a román–magyar kapcsolatok javításában, attól tartok, a lényeget nem érti.

A szobrok mindig ürügyek csupán. Fölállításuk, lebontásuk fölrobbantásuk mindig az adott pillanatról akar valamit mondani. Fél éve a román kormány kapcsolatjavító gesztust akart tenni. Most ilyen gesztusra – úgy látszik – nincs szüksége, vagy valamiért nem engedheti meg magának. Most azt mondják, a románok közérzetét zavarja egy olyan szabadságharc emlékműve, amely harcban a románok és magyarok – nem mindig és nem mindenki – szemben álltak egymással. Ez is csak ürügy természetesen.

Hiszen ez a szobor nem triumfál a románokkal szemben, hanem gyászol. A szabadságharc tizenhárom hős tábornokára emlékezik. Hogy zavarhatja-e ez a mai románságot? Igen, zavarhatja. Különösen, ha erre felhívják a figyelmét. Túlságosan összetett az 1848-49-es román– magyar viszony ahhoz, hogy bárki ne találhatna benne ellentétre vagy éppen megbékélésre buzdító elemeket. A magyar forradalom a románoknak is meghozta a jobbágyfölszabadítást és az egyéni szabadságjogokat, ám Kossuthék nem vették észre – illetve csak későn –, hogy a magyarországi, erdélyi nemzetiségek éppúgy függetlenségre vágynak a magyaroktól, mint a magyarok az osztrákoktól. Ezt a hibát a császáriak jól kihasználták, s sikerült a nemzetiségeket a magyar szabadságharc ellen fordítani.

Mindenkinek „igaza volt”, bár akkor a magyar és a román elnyomottak lehettek volna okosabbak is. Vagy lehetnének okosabbak legalább mai utódaik.

Helyesen tette Medgyessy Péter, hogy elment Bukarestbe, s aláírta a kedvezménytörvény romániai alkalmazásának – reméljük – végleges dokumentumát. A szoborügy nem érte volna meg, hogy miatta távollétével tüntessen, amint az megfordult a fejében. Kár viszont, hogy nem tudta dűlőre vinni a szobor végső elhelyezésének ügyét.

Nastasénak persze igaza van, a szoborcsoportnál fontosabb az egyezmény aláírása, az autópálya ügye, a gazdasági, a szociális tervek. Éppen ezért elég lett volna a szoborra mindössze öt percet szánniuk. S ebben az öt percben Medgyessy Péternek bizony el kellett volna fogadnia a kompromisszumos megoldást: épüljön megbékélési szoborpark, abban kapjon helyet a Szabadság-szobor. Minthogy azonban egy ilyen politikával megáldott-megvert park helyszínének a kijelölése, megtervezése, a többi mű kivitelezése rendkívül hosszú időt tud igénybe venni, célszerű lett volna kikötni, hogy a szobor álljon – mondjuk – legkésőbb a 155. évfordulón, azaz 2004. október 6-án. Hogy azok az erdélyi magyarok, akik várják a fölállítását, érezhessék, már nem kell sokáig várni. Több mint nyolcvan éve nincs a helyén a szobor, az aradi vértanúk emléke mégis töretlenül él az emberekben. Hiszen a szobor csak jelkép. Csonkán, eldugva is ugyanazt fejezi ki, mint a Tűzoltó téren vagy a Megbékélés parkjában.

Szószegés, kifogáskeresés, időhúzás – mind lényegtelen dolgok. A lényeg az, hogy ne feledkezzünk el a szoborról. Mert jelkép. Azt pedig az erdélyi ember jól tudja, a szó szalad, de a bronz marad.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?