<p>Ha egy légitársaság szállást is kínál a honlapján ügyfeleinek, akkor ezentúl azért is felelős lesz – legalábbis ezt javasolja az Európai Bizottság. Az irodáknál csomagot vásárló utasok is nagyobb védelemre számíthatnak.</p>
Több joguk lesz az utasoknak
ÖSSZEFOGLALÓ
A légitársaságok weblapjai a repülőjegy mellett számos kiegészítő szolgáltatást kínálnak, a nyaralásukat egyénileg szervező utasok pedig egyre nagyobb számban foglalnak például szállást vagy bérelnek autót ugyanott a repülőjegy mellé. Majd meglepődnek, hogy ha például törlik a járatukat, a lefoglalt és kifizetett szállás ára akkor sem jár vissza. Kiderül, hogy a légitársaság csak ügynöke a szállásközvetítő cégnek, és semmiféle felelősséggel nem tartozik érte. Az utas futhat a pénze után és átkozódhat, hogy nem nézett utána jobban, mire számíthat bajban.
Az Európai Unióban 1990 óta létezik a szervezett utazási formákról szóló irányelv, mely védelmet nyújt azoknak, akik utazási irodákban foglalnak. A szervező ennek alapján felelősséget vállal a csomagban szereplő összes szolgáltatásért, ha pedig csődbe megy, elvileg gondoskodnia kell az utasok hazaszállításáról. Az utazási szokások azonban az elmúlt évtizedben igencsak átalakultak: folyamatosan csökken az utazási irodák szerepe, a világjárók egyre nagyobb hányada szervezi utazását egyénileg.
Van, aki minden szolgáltatást külön-külön vásárolgat össze a repjegytől a szálláson keresztül például az autóbérlésig, de egyre több szolgáltató rukkol elő személyre szabott csomagokkal is. Például repjegy–szállás kombinációt árulnak – általában online rendszerben. Az Európai Unió észrevette, hogy ezekre az utasokra nem vonatkozik az 1990-es irányelv, ez azonban egyáltalán nem köztudott: az érintettek kétharmada úgy gondolja, hogy védettséget élvez. Az Európai Bizottság néhány hete bejelentette a rendszer átalakítását, melynek legfontosabb része, hogy a védelmet kiterjesztik a személyre szabott csomagot vásárlókra is.
Noha a bejelentett reformlépéseken évek óta dolgoznak, és a javaslat kidolgozásakor számos szakmai szervezet mellett több fogyasztóvédelmi csoporttal is egyeztettek, életbe lépéséhez akár több évre is szükség lehet. Mire a javaslatból irányelv lesz, bizonyára több fontos változás is lesz benne. Mégis érdemes áttekinteni, hogy az utasok jogainak milyen bővítése várható.
A lényeg, hogy a ma még csak szervezett utazásokra érvényes védelem alkalmazható lesz a csomagot vásárlók számára is. Vagyis minden szükséges információval el kell látni az utast, az utazásszervezőnek pedig minden szolgáltatásért felelősséget kell vállalnia. A bevezetőben leírt példára visszatérve: amikor valaki a légitársaság oldalán foglal szállást, akkor ismertetni kell vele, hogy a szállás lemondási feltételei teljesen függetlenek a repülőjegy felhasználásától. Vagyis az új szabályok alapján se fogja az utas visszakapni a szállás árát, de képbe kell hozni arról, hogy ha előre fizetve vissza nem térítendő tarifát választ, akkor semmiképp sem kapja vissza lemondás esetén a pénzét – akkor se, ha a légitársaság hibájából nem ért el időben a szállásra. Ha viszont például minőségi probléma akad a szállással, akkor azért nem kell a szállásos céggel tárgyalni, a foglalást oldalán biztosító légitársaság felelős lesz a honlapján mások által kínált szolgáltatásokért. Ha tehát a szállással gond van, az utas a légitársaságnál reklamálhat, az pedig köteles megadni a kapcsolatot ehhez.
Egy másik példa: ha egy repülőjegyet és szállást csomagban értékesítő cégtől vásárol az utas, akkor bármilyen probléma merül fel, a szervező felelős. Akár törlik a gépet, akár a szállás volt tele a foglalás ellenére, a szervező felelős, nem a légitársaságnál vagy a hotelnél kell reklamálni.
Nemcsak kiterjesztik az irányelv alkalmazását a csomagot kínálókra, hanem több szigorítás is várható, vagyis az utazási irodákkal utazók védelme is javul. Tíz százaléknál nagyobb mértékben nem emelhet árat a szolgáltató, ha pedig időközben árat csökkent, abból részesülnie kell az ugyanolyan szerződést kötő ügyfélnek is (az a javaslatból egyelőre nem derül ki, hogy ez a last minute utaknál alkalmazott árcsökkentésekre is vonatkozik-e). Kedvezőbb feltételekkel lehet majd lemondani az utat, s a tervek szerint a jogorvoslat is hatékonyabbá válik: a fogyasztó nem vagyoni kárának megtérítésére lesz jogosult, ha az üdülés élvezhetetlen lett.
A tervek szépek, a nagy kérdés persze az, hogy mi valósul meg belőlük a gyakorlatban. Az unió becslései alapján mindenesetre ma már csak az utasok 23 százaléka vásárol nyaralást katalógusból egy utazási irodában, s ugyanennyien fizetnek személyre szabott csomagért. Évi 120 millió új utasra terjedhet majd ki a módosított irányelv hatálya, ennyien utaznak csomagolt szolgáltatással. Az utasok többsége, 54 százaléka már önállóan szervez, rájuk értelemszerűen nem fog vonatkozni semmi az új direktívából.
Ők azonban tisztában is vannak azzal, hogy minden vitás ügyüket az adott szolgáltatóval kell rendezniük, és ha a nyaralás egyik lábával probléma adódik, attól még a másikra változatlanul érvényes a szerződés. (o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.