A kormány mindenki számára elérhető lakhatást ígért, de többen is hoppon maradhatnak

ingatlan

A kormány három hónappal ezelőtt jelentette be, hogy leporolják az állami bérlakások építésének tervét. A politikusok akkor megfizethető és mindenki számára elérhető lakhatást ígértek. A napokban jóváhagyott igénylési feltételek azonban arra engednek következtetni, hogy a korábbi tájékoztatással ellentétben többen is hoppon maradhatnak. 

Szép, minőségi és megfizethető lakások – egyebek mellett ezt ígérte a polgároknak tavaly novemberben a kormányfő, Robert Fico (Smer), amikor bejelentette, államilag támogatott bérlakások építésébe kezdenek. Fico akkor arról tájékoztatott, hogy az érdeklődőknek nem kell sokáig várnia, a regisztráció már 2025 januárjában megkezdődik. Ehhez azonban szükség volt az igénylés feltételeinek pontos listájára, ami a közelmúltban elkészült, a kabinet legutóbbi ülésén pedig a miniszterek elé került, akik áldásukat adták a „szabálykönyvre”. 

A projekt lendületet vett 

A kormány által elfogadott dokumentum egyebek mellett meghatározza, melyek azok a kritériumok, amiket minden érdeklődőnek teljesítenie kell, de tartalmazza azt a képletet is, ami alapján bárki könnyen kiszámolhatja, a maximális bérleti díj nagyságát. A politikusok továbbá arról is rendelkeztek, hogyan zajlik majd a lakások kiutalása. Bár ezek kiosztása a tervek szerint egyszerű és gyors folyamat lesz, a kabinet által jóváhagyott feltételek miatt nem kizárt, hogy többen nem mennek majd át a rostán.

A lakások 40 százalékát a közszféra alkalmazottainak, valamint a kiemelt munkáltatók dolgozóinak szánják, 10 százalékuk pedig a fogyatékkal élő hátrányos helyzetű lakosokhoz kerülhet. A fennmaradó ingatlanokat a jelentkezések beérkezésének sorrendjében osztják majd szét.

Az elfogadott dokumentum meghatározza, hogy az állam által létrehozott, lakhatást támogató ügynökség lesz az, aki elbírálja a kérvényeket. Az illetékesek a legtöbb kérelmező esetében 6 teljes hónapig figyelik majd a munkabérük alakulását, mielőtt döntést hoznának. Akad azonban néhány kivétel. A vállalkozóknál például a legutóbbi adózási időszak azon bevételeit veszik alapul, amelyre vonatkozóan adóbevallást nyújtottak be. 

Minimális jövedelem

Robert Fico korábban már jelezte, elsősorban a nehezebb anyagi helyzetben lévő polgárok támogatása a cél.

Amennyiben valaki azt mondja, a bevételei nem teszik lehetővé, hogy hitelt vegyen fel, esetleg családi házat építsen, vagy bármilyen más ok miatt az állami bérlakás mellett teszi le a voksát, akkor az említett ügynökségnél jelentkezhet 

– magyarázta a kormányfő, aki ezzel arra utalt, hogy kabinetje nem a magasabb jövedelemmel rendelkező réteget tekinti a projekt célcsoportjának. 

Például a három- és négyszobás lakások elosztásakor a tehetősebb polgárok, akik havi nettó jövedelme meghaladja a létminimum hatszorosát, automatikusan a várólista aljára kerülnek.

Azt azonban elfelejtették megemlíteni, hogy a kevesebb pénzből gazdálkodók egy része is képtelen lesz lakáshoz jutni. Az igénylés alapvető feltétele ugyanis az, hogy az érdeklődő bevételeinek nagysága megegyezzen, de lehetőleg meghaladja a kormány által meghatározott minimális jövedelem nagyságát.

A minimális jövedelem nagyságát a kérelmező háztartás nettó bevételeinek nagysága és az adott háztartásra vonatkozó létminimum közötti különbség adja 

– olvasható a projektért felelős közlekedési tárca közleményében. A minisztérium azt is meghatározta, mi mindent sorolnak a bevételek közé. A listán szerepel többek között a munkaviszonyból, vállalkozásból, ösztöndíjakból, osztalékból és egyéb juttatásokból (táppénz, anyasági támogatás) származó jövedelem.

A számok tengerében való eligazodást pedig egy példával is segítik:

Ha egy négytagú család Pozsony megyében egy háromszobás lakáshoz szeretne hozzájutni, a háztartás nettó jövedelme legfeljebb 5722 euró lehet, a bevételeknek pedig meg kell haladnia az 1604 eurót. Ebben az esetben a bérleti díj maximális összege 889 euró körül alakulhat. 

A közlekedési minisztérium szerint a regisztráció már a napokban, de legkésőbb heteken belül elindul. Az államilag támogatott bérlakások építésének ötlete egyébként nem ismeretlen Szlovákiában, az előző választási ciklusban a Boris Kollár vezette Sme rodina kecsegtette a lakosokat ezzel az ígérettel, azonban végül egyetlen lakás sem készült el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?