Jelentkezzünk önkéntesnek, és akár 600 eurót is kaphatunk
Akár 600 eurót is kereshetünk, és még repülünk is
Csúcsidőben – a téli és a nyári főszezonban is – nagyon sok olyan járat van, amely telt házzal üzemel. Ilyenkor nagy eséllyel fordul elő, hogy a légitársaság több helyet ad el, mint amennyi ténylegesen van a gépen, vagyis túlfoglalják (overbooking) azt. Ez pedig kellemetlenséget, de akár pénzszerzési lehetőséget is kínál, nem is keveset, akár 600 eurót is kaphatunk.
Bár már korábban többször írtunk a jelenségről, érdemes időnként megismételni, illetve hozzátenni az esetleges újabb trendeket. Miről is van szó? Az unióban létezik egy szabály (EK261/2004), amely a légi utasok jogairól szól. Ebben van szó arról,
hogy ha túlfoglalák a járatot, akkor az utasnak kompenzációt kell adni – távolságtól függően (1500 km-ig 250 euró, 3500 km-ig 400 euró, és 3500 km felett 600 euró).
A szabály minden, az unió területéről induló légitársaságra vonatkozik, visszafelé azonban csak azokra, amelyeknek az EU-ban van a székhelyük. A távolság meghatározásánál a célállomás a mérvadó, akkor is, ha átszállós jegyünk van.
Túlfoglalt járatok
Miért foglalják túl a járatot? Sokakban merül fel ez a kérdés, ám a válasz rendkívül egyszerű: statisztikák szerint mindig van 3-4 százaléknyi utas, akiknek van jegye, de mégsem jelenik meg a beszállításnál – elkési, megbetegszik, valami közbejön. A légitársaságok pedig csak úgy tudják elérni, hogy telt házas legyen a gép, ha több helyet adnak el. Néha azonban nem jön be a matek, és több az utas, mint amennyi hely van a gépen.
Mi történik ilyenkor, és hogyan lehet hasznot húzni abból, hogy a légitársaság túlfoglalja a járatot? Ilyenkor a légitársaság alkalmazottja először önkéntest keres, aki vállalja, hogy lemarad a járatról – ez nem jelenti azt, hogy nem utazik, csak hogy egy másik géppel, lehet, másik átszállással (ez még aznap is lehet, de az is, hogy csak másnap, ilyenkor az utas kap szállást, étkezési utalványt, transzfert a hotelbe és vissza). Ha nincs ilyen, akkor bizony a személyzet dönti el, ki vagy kik nem szállhat(nak) fel a gépre (ez pedig mindkét félnek kellemetlen). Ilyenkor vannak prioritások, családokat, idős embereket csak a legritkább esetben választanak.
Jelentkezzünk önkétesnek!
De ha keresni szeretnénk, akkor a check-innél, vagy akár már a kapunál, ha ott a személyzet, meg lehet kérdezni, hogy túlkönyvelt-e a járat, és ha igen a válasz, lehet jelezni, hogy szívesen leszünk önkéntesek, ha szükség van rá. A check-innél jellemzően az utolsó 10-20 százaléknyi utastól már eleve megkérdezi a légitársaság munkatársa. Ha igen, és szükség van az önkéntes utasra, akkor kérjünk új jegyet, a kártérítést pedig jellemzően később kérhetjük a légitársaságtól, e-mailben (de erre kérdezzünk rá).
Az is előfordulhat, hogy nemcsak készpénzt, de utazási utalványt is felajánlanak, ez mindig magasabb összegről szól - 600 euró helyett 800 eurós utalvány például.
Ezt a légitársaságnál lehet beváltani később, repülőjegyre, akár többre is, de csak annak az utasnak a nevére, aki kapta a vouchert.
Így az utas is és a légitársaság is jól jár – mindenkinek jobb egy önkéntes, elégedett utas, mint egy balhézó, üvöltöző. Vagyis elég egy kis rugalmasság, nyitottság, és nemcsak eljutunk a célállomásra, de még kerestünk is – lehet, többet, mint amennyibe az eredeti jegy került. Ez ugyanis független attól, hogy olcsó vagy drága jeggyel repülünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.