Az V. téli olimpiai játékokat 1948. január 30. és február 8. között rendezték meg a svájci St. Moritzban.
St. Moritzban megszületik az első magyar ezüst
Az előző két téli olimpia, az 1940-es és az 1944-es a második világháború miatt kimaradt. A pusztítás azonban nem tudta megtörni az olimpiai eszmét, sőt, a folytonosságot csak megerősítette, hogy St. Moritz másodszor kapta meg a rendezés jogát. (Ennek persze prózaibb okai is voltak: az 1928-as építmények nem semmisültek meg a háborúban, csak fel kellett őket újítani.)
A világégés más szempontból is rányomta a bélyegét az 1948-as játékokra: Németország és Japán a világháborús bűnei miatt nem indíthatott versenyzőket, a Szovjetunió pedig csak egy tízfős delegációval képviseltette magát. A játékokon végül 28 ország 669 versenyzője mérettette meg magát 22 versenyszámban. Ekkor jelent meg a biatlon a téli versenyeken, igaz csak bemutató sportágként és military patrol „fedőnév” alatt. Míg a lövészet és sífutás kombinációja sikeres lett, a téli öttusa (sífutás, lesiklás, lövészet, lovaglás, vívás) először és utoljára szerepelt az olimpia repertoárjában.
Dupla axelért arany
St. Moritzban az észak-amerikaiak áttörést értek el, és fölénybe kerültek az európai versenyzőkkel szemben a műkorcsolyában. Barbara Ann Scott volt az első kanadai, aki aranyérmet szerzett, Richard „Dick” Button pedig az első amerikaiként nyert aranyat ebben a számban. Button annak köszönhette a győzelmet, hogy ő volt az első, aki dupla axelt mutatott be versenyszámában. A legenda szerint Button a gyakorlás során egyik alkalommal sem tudott az ugrás után rendesen landolni, a verseny előtti edzésen azonban összejött neki a dupla axel – először életében. Úgy döntött, beleteszi a kűrbe. Aki mer, az nyer: Button ismét sikeresen kivitelezte a gyakorlatot, így 18 évesen ő lett a sportág legfiatalabb olimpiai bajnoka a férfiak között.
Magyar ezüst párosban
Az 1948-as svájci tornán összesen 22 versenyző képviselte Magyarországot. Az ország első – és nagyon hosszú ideig egyetlen – téli olimpiai ezüstérmét Kékessy Andrea és Király Ede nyerte páros műkorcsolyázásban. (A következő ezüstre 1980-ig kell várni, amikor a jégtáncos Regőczy Krisztina és Sallay András érnek el hasonló eredményt.) Király Ede indult egyéniben is, ott ötödik lett. Rajtuk kívül a gyorskorcsolyázó Pajor Kornél végzett még pontszerző helyen.
Botrány a hokitornán
Az 1948-as jégkorongtornát Kanada nyerte Csehszlovákia és Svájc előtt. A döntő 0:0-s eredményt hozott Kanada és Csehszlovákia között, az arany csak a jobb gólkülönbség miatt vándorolt az észak-amerikai csapathoz. A sajtó azonban mégsem ettől volt hangos, hanem az amerikai csapat botrányától. Az történt ugyanis, hogy az USA színeiben két csapat jelent meg Svájcban: az egyiket az Amerikai Olimpiai Bizottság, a másikat pedig a Nemzetközi Jégkorongszövetség küldte. Míg az első csapat amatőrökből áll, a szövetség csapatát profik alkották. A botrány miatt a jégkorongtornát majdnem törölték, végül a NOB csak az amerikaiakat tiltotta el. Erre a jégkorongszövetség bojkottal fenyegetett, aminek az lett az eredménye, hogy a svájci szervezőbizottság közbelépett: mindkét amerikai csapatot engedték versenyezni, de az eredményeiket törölték.
St. Moritz, 1948
Időpont: 1948. január 30. – február 8.
Résztvevők: 28 ország 669 sportolója
Sportágak/versenyszámok: 9/22
Magyar érmek: Kékessy Andrea, Király Ede – ezüst, műkorcsolya
Csehszlovák érmek: jégkorong-válogatott – ezüst
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.