Udvardi névadási ünnep

Udvard. Majthényi Adolf egyházjogi doktornak, főesperesnek, kanonoknak, a közoktatás és a művelődés mecénásának nevét vette fel tegnap az udvardi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola. A névfelvételi ünnepség előtt Paskai László esztergomi bíboros celebrált szentmisét.

A község jelképeivel díszített tortával is ünnepelték a névadástCsuport István felvételeUdvard. Majthényi Adolf egyházjogi doktornak, főesperesnek, kanonoknak, a közoktatás és a művelődés mecénásának nevét vette fel tegnap az udvardi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola. A névfelvételi ünnepség előtt Paskai László esztergomi bíboros celebrált szentmisét. Majthényi Adolf tegnap felavatott emléktábláján – amelyet az udvardiak a magyarországi Kocsér testvértelepüléstől kaptak – az áll, hogy a helyi Szent Márton-dombon az iskola névadója álmodta meg és – a lelkes helyiekkel közösen – hozta létre a helyi Kálváriát.

Udvardon az első elemi iskolát a 18. század végén alapították, és az 1949/50-es tanévtől folyik az intézményben nemzetiségi oktatás. Az iskolát jelenleg 270 tanuló látogatja. Az ünnepségen mondott beszédében Glucharov Rozália igazgatónő és a község polgármestere, Kálazi József egyaránt hangsúlyozta az önkormányzat és az oktatási intézmény vezetésének egymásra utaltságát. Az ünnepségen jelen volt Szigeti László oktatási államtitkár, Farkas Iván MKP-s parlamenti képviselő, továbbá az Udvard kistérségéhez tartozó községeknek és számos más baráti településnek a polgármestere is. Farkas Tibor, a nyitrai megyei önkormányzat kulturális osztályának vezetője a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének helyi vezetőjeként szólt az iskola és a szülők együttműködésének, a magyar identitástudat megőrzésének fontosságáról. A felszólalók többsége Majthényi Adolf örökségének ápolására, átörökítésére szólította fel az iskola tanulóit, a szülőket és a pedagógusokat. Bartha Mónika, az Érsekújvári Járási Hivatal elöljárója – aki egyébként ugyancsak udvardi – kiemelte, hogy a komoly anyagi gondokkal küzdő iskolákban nagy felelősség hárul a pedagógusokra, mivel az iskolából kikerülő gyerekekkel, azok további teljesítményével szemben egyre nagyobbak az elvárások.

Az ünnepély résztvevői az udvardi Carisma televízió szerkesztőinek jóvoltából egy rövidfilmet tekinthettek meg a község, valamint az iskola életéből, továbbá a névadó, Majthényi Adolf munkásságáról. A magyarországi testvértelepülés ajándéka volt nemcsak az emléktábla, mely tegnaptól az iskola bejáratát díszíti, hanem Kocsér polgármesterétől, Barabás Ferenctől 670 ezer forint értékben 514 könyvet is átvehetett az iskola igazgatónője. Kálazi József udvardi polgármester a kultúrműsor előtt felavatta az iskola zászlóját is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?