Szádvárborsa felfedte titkait a gyerekek előtt

ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉSBorzova. 2011 júliusában rajtolt, és 2012 szeptemberének végén fejeződött be az a projekt, amely során a borzovai gyerekeknek és fiataloknak lehetőségük nyílt megismerni szűkebb pátriájuk sajátosságait, életre kelteni már-már feledésbe merült hagyományait.

ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉS

Borzova. 2011 júliusában rajtolt, és 2012 szeptemberének végén fejeződött be az a projekt, amely során a borzovai gyerekeknek és fiataloknak lehetőségük nyílt megismerni szűkebb pátriájuk sajátosságait, életre kelteni már-már feledésbe merült hagyományait. A foglalkozásokon, túrákon és előadásokon több tucatnyian vettek részt.

A Nadácia pre deti Slovenska – Szlovákia Gyermekeiért Alapítvány Hodina deťom – Egy Óra a Gyermekekért programja által támogatott projekt a Borzova Polgári Társulás által 1997-ben útjára indított kezdeményezésre alapozva elsődlegesen az egykor Szádvárborsa néven ismert falu, valamint tágabb környezete kulturális hagyományainak, természeti szépségeinek megismertetésére irányult. 2011 júliusától 2012 szeptemberéig a helyi gyerekek és fiatalok Farkas Gábor koordinátor vezetésével a falusi kézművesség olyan egyszerűbb, egykor széles körben elterjedt és alkalmazott technikáinak alapjait sajátíthatták el játékos formában, mint a vályogvetés és pacsitfonás. Újonnan szerzett tudásukat egy olyan favázas, vályog- és tapasztott pacsitfalú „mézeskalács házikó” építése során kamatoztathatták, amely a falu új játszóterének magvát képezheti. A foglalkozások során a gyerekek kenyeret, kenyérlángost dagasztottak, majd sütöttek hagyományos kemencében, a túrák, előadások során pedig a karsztvidék jellegzetességeivel ismerkedtek. Elkészült a falu határának terepasztala, amelyen egyebek mellett feltüntetik a környék dűlőneveit is – mivel a mára 168-as lélekszámúra apadt településen jobbára csak az idősebbek tudják, merre van a Vasvölgy vagy a Kerekerdő. A munka egy következő terepasztal elkészítésével folytatódik, amely a környék 150–200 évvel ezelőtti állapotát tárja fel. Tavasszal bővül az idén megalapozott játszótér – a gyerekek és a fiatalok ehhez egy újabb mesterségben, a kőfaragásban teszik próbára magukat. A projekt sikeréhez nagyban hozzájárult a helyi református egyház és az önkormányzat, valamint több magánszemély, így Farkas Anna pedagógus, Farkas Sándor és Csobády Mária is. (la)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?