Sokszor nem jelentik be a szlovákiai munkásokat

Budapest. A munkapiac áttekinthetetlenné válásától tartanak a magyarországi munkaügyi központok illetékesei – derült ki tegnap a Kossuth Rádió Napközben című műsorából.

Mint elhangzott, az utóbbi hónapokban egyre több szlovákiai munkaerőt alkalmaznak a magyarországi határ menti régiókban működő óriásvállalatok, cégek, és megszaporodott az őket szállító szerződéses autóbuszjáratok száma is. Mint egy, az adásban megszólaltatott fiatalember fogalmazott: a nagy munkanélküliségtől sújtott szlovákiai oldalról származó magyar ajkú fiataloknak ez csak kedvező tendencia, hiszen végre dolgozhatnak, otthon pedig az anyagi helyzetük is javul, nő a vásárlóerejük is.

A gond csak az, hogy a munkáltatók sokszor „elfelejtik” bejelenteni az illetékes megyei munkaügyi központoknál ezeket az alkalmazottakat. Az EU-csatlakozás után munkavállalási engedély nem kell, ha Magyarországon dolgozunk, viszont a munkáltatónak be kell jelentenie az alkalmazottját a munkaügyi központoknál. Rimányiné Somogyi Szilvia arról tájékoztatta a Kossuth Rádiót, hogy főként Mosonmagyaróvár és Győr vonzáskörzetébe áramlik nagyobb létszámban szlovákiai munkaerő.

A magyarországi munkaügyi központok illetékesei attól tartanak, ezek a külföldi munkavállalók „kiszorítják” a száz százalékos munkaképességű magyarországi álláskeresőket, de azokat is, akik csökkent munkaképességűek, tehát nem tudnak elhelyezkedni a primér munkapiacon. Rimányiné szerint a munkapiac a csatlakozás előtt azért volt áttekinthetőbb, mert engedélyhez volt kötve a munkavállalás, és nem adtak ki több engedélyt abban az esetben, ha látták, hogy a külföldiek „kiszorítják” a magyarországiakat. Jelenleg az a helyzet, hogy a bejelentési kötelezettség elmulasztásakor részben feketemunkáról van szó, hiszen – bár nem kell munkavállalási engedély – ha a munkáltató nem jelenti be a külföldi alkalmazottait a megyei munkaügyi központokba, a bejelentési kötelezettség elmulasztását szankcionálják ezek az intézmények. Az Országos Munkaügyi és Munkabiztonsági Főfelügyelőség illetékese, Surányiné Pacs Katalin arról számolt be: 2003-ban 14 ezer munkavállalót ellenőriztek, ebből 199 volt külföldi állampolgár, 2004-ben pedig 47 ezer munkavállalót vizsgáltak, akik közül 730 volt a külföldi alkalmazott. A ellenőrzésekkor három olyan munkáltatóra bukkantak, aki (vagy amely) összesen 42, a megyei munkaügyi központoknál be nem jelentett külföldi személyt alkalmazott. (buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?