Rétestésztaként nyúló perek

Kassa. Válogatott átkokat tartalmazó névtelen leveleket kapott az Alkotmánybíróság múlt heti döntése kapcsán, amikor 2,3 millió korona kártérítést ítéltek meg az úgynevezett Cervanová-ügy vádlottjainak.

Kassa. Válogatott átkokat tartalmazó névtelen leveleket kapott az Alkotmánybíróság múlt heti döntése kapcsán, amikor 2,3 millió korona kártérítést ítéltek meg az úgynevezett Cervanová-ügy vádlottjainak. A 27 évvel ezelőtt történt gyilkosság vádlottainak perét 1990-ben újították fel, azóta várnak a bíróság jogerős döntésére, ami laikus szemmel nézve is elhúzódó ügynek tekinthető. „Mi nem azt néztük, bűnösök-e vagy ártatlanok az illetők, ebben az illetékes járásbíróságnak kell döntenie. Nem diszkriminálhatjuk viszont a hét vádlottat, őket ugyanúgy megilleti a kártérítés, mint bárki mást ebben az országban” – mondta az üggyel kapcsolatban Ján Mazák, az Alkotmánybíróság elnöke. Határozottan visszautasította a névtelen levelekben szereplő állításokat, miszerint a bíróság az adófizetők pénzéből gyilkosoknak fizet.

Az elhúzódó bírósági ügyekkel kapcsolatban Mazák egy meglehetősen kedvezőtlen tendenciára is felhívta a sajtó figyelmét. A taláros testülethez már 61 olyan beadvány érkezett, amelyek kezdeményezőinek egyszer már igazat adtak abban, hogy ügyüket az illetékes bíróságok feleslegesen húzták-halasztották. A bíróságokat az alkotmánybírák kártérítésre kötelezték, azok azonban nem fizettek. „Ez nem tartozik az Alkotmánybíróság hatáskörébe, ilyen esetben a sértett kénytelen a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordulni, ami viszont rossz bizonyítvány Szlovákia számára” – jelentette ki Mazák. Hozzátette, hasonló ügyekben eddig összesen 3,3 milliárd korona anyagi kártérítést igényeltek a polgárok, a taláros testület ebből mintegy 10 milliót ítélt jogosnak. A késlekedő bírókat az igazságügy-miniszter vonhatja felelősségre, és Daniel Lipšic már jó néhány ilyen tárgyú fegyelmi eljárást indított. „Szélsőséges esetekről is tudomást szereztünk, egy járásbíró például tizenhét hónapig nem tudta megszerezni a bírósági szakértők listáját, ami a huszonegyedik században meglehetősen hihetetlenül hangzik. Végül az ügyben érintett személy a kerületi bírósághoz folyamodott, hogy kerítsék elő neki a listát” – mesélte keserű mosollyal Mazák. Elismeri ugyan, hogy sok járásbíróság túlterhelt, ám az ügyelosztás összehangolása már nem alkotmánybírósági feladat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?