Nyilvánvaló, hogy napjainkban egyre kevesebb gyermek hódol valamilyen sportnak. Nincs ez másként Gútán sem. Gőgh Mihály, az önkormányzat sportbizottságának elnöke szerint ez már az elkényelmesedés következménye, de mindent elkövetnek, hogy viszszafordítsák a folyamatot.
„Önkormányzatunk eléggé sportbarát”
Mindenképpen keressük az olyan tevékenységi formákat, amelyek képesek megszólítani a fiatalokat. Az egyik bizottsági ülésünkre elhívtuk a nemrég alakult ifjúsági parlament képviselőit, hogy ismertessék elképzeléseiket, vázolják fel terveiket, és tájékoztassanak a fiatalság gondjairól. Nyilván nem tudunk minden kérésnek és óhajnak eleget tenni, de mindenképpen megpróbálunk segítséget nyújtani. Sokan tévesen ítélik meg a bizottság munkáját. Egyesek szerint azért van, hogy szétossza a szakosztályok között a rendelkezésre álló pénzösszeget. Ezen túlmenően azonban még számos feladatot látunk el. A mi segítségünkkel olyan tömegeket megmozgató sportrendezvények kerülnek megszervezésre, mint a városi sportnap, a testvérvárosok sporttalálkozója. Emellett évente kiértékeljük a város legsikeresebb sportolóit.
Mindehhez nem kevés pénz szükséges.
Városunk évente kétmillió koronával támogatja a helyi sportegyesületek tevékenységét. Természetesen mindig a pénz a legkevesebb. Ha összehasonlítjuk más hasonló költségvetésű városok sporttámogatásra megszabott összegével, azt kell mondanom, Gútának nincs miért szégyenkeznie. Elmondható, hogy önkormányzatunk eléggé sportbarát. Az említett összegnek elégnek kell lennie az ifjúság nevelésére. Nyilván a profi sport támogatására többre van szükség, Elkelne egy tehetősebb szponzor. Az alaptevékenységre azonban képesek vagyunk bebiztosítani a szükséges anyagi fedezetet. A sportklubok legnagyobb kiadásai a versenyekre való utaztatásból és a rendszeres edzésmunka elvégzéséből származnak. Ha nem lennének elhivatott sportemberek, akik időt és energiát nem kímélve próbálják színvonalon tartani klubjukban a szakmai tevékenységet, akkor az egész nem működne. Elismerés mindannyiuknak. A bizottság mindenképpen azt szeretné, ha sikerülne még jobban öszszehangolni az egyes szakosztályok munkáját.
Személy szerint milyen a rálátása a bizottság munkájára, hiszen nem először vezeti a testületet?
Már 1994 óta vagyok a sportbizottság elnöke, immár a negyedik választási ciklusban. Sokak szerint ez már túl hosszú idő. Lehetséges, hogy egy vérfrissítés valamilyen formában kedvezően befolyásolta volna a további tevékenységet. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy évről évre egyre több tapasztalatot szerzek. Minél többet foglalkozik valaki valamivel, annál jobban belelát azokba a gondokba, amelyek megoldásra várnak. Úgy vélem, a bizottsági tagok hozzáértőek. Mindig is szakmai szempontokat figyelembe véve választottam meg őket. Igyekeztem valamennyi szakosztályt bevonni munkánkba. Nyolctagú a bizottságunk: Finta Zoltán, Ferencz László, Hajdú Andrea, Mahor Mihály, Kiss Tibor, Gőgh Tibor, Vincze Ferenc és jómagam alkotjuk.
Elképzelései a sport és az ifjúság nevelése terén?
Mint mondtam, szeretném öszszehangolni a városban működő szakosztályok munkáját, alapvető feltételeket teremteni ahhoz, hogy tudjanak sportolni a fiatalok. Ehhez szükséges a sportlétesítmények karbantartása, felújítása. Először a sportcsarnokot szeretnénk rendbe tenni. Remélem, hogy ebben a választási ciklusban mindenképpen megvalósul. Tervbe van véve több műfüves pálya megépítése is, a futballpálya lelátójának helyreállítása, modernizálása, valamint az öltöző befejezése. Továbbá edzéslehetőségeket kell teremteni, tehát azt, hogy legyen hol és mivel edzeni, és az egyes edzők bérére is meg kell találni a pénzforrásokat, mert városunkban nincsenek túlfizetett trénerek. Nem is hiszem, hogy ezt valaki pénzért csinálná, inkább elhivatottságból teszi. Jó szándékú megszállottságnak is lehetne nevezni. Minden szakosztály azzal is küszködik, hogy a fiatalok már nem annyira szeretnek sportolni, mint régebben. Több lehetőségük van a szórakozásra, mint nekünk volt. Hiszen mi alig lestük, hogy mikor lehet focizni, pingpongozni vagy birkózni. A mai gyerekeknek nyilván többet is kell tanulniuk, mint régebben, több a házi feladat, de maga a technika fejlődése, így az internet meg a számítógépek térhódítása is egy új érdeklődési terület, ami elveszi az idejüket a sporttól. Ezt személy szerint nagyon sajnálom.
Ezzel hogyan lehet konkurálni, egyáltalán lehet?
Elég nehéz, de azért igyekszünk mindenképpen érdekessé, attraktívabbá tenni a fiatalok számára a sportot, a sportolási lehetőségeket.
Miért szükséges sportolni?
Nyilván elcsépelt frázis az ép testben ép lélek, de igaz. Nem véletlenül maradt fenn több évszázadon keresztül. Szüksége van a mozgásra a tanulónak, hogy néha egy kicsit felfrissüljön, fizikailag is. Állóképességét is növelheti általa. Nyilvánvaló, hogy nem lesz mindenkiből élsportoló. De ha valaki fiatal korában sportol, abból egy jobb állóképességű, magabiztosabb fellépésű felnőtt lesz. A sportolás mindenképpen előnyére válik az embernek. Válasszon magának akár küzdősportot vagy technikai sportot. Végül is mindegy, mert azt hiszem, valamilyen szinten a fizikai és azáltal a szellemi fejlődéséhez is hozzájárul. Nem utolsósorban pedig azok, akik a tornatermeket és az edzéseket látogatják talán nem fognak más, kevésbé ajánlatos helyeken megfordulni, és gondolom, egy sportoló nem nyúl olyan dolgokhoz sem, amelyek nem kívánatosak a fiatalok számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.