Megszépül az ipolysági kálvária?

Ipolyság. Idén százéves a kálvária, az önkormányzat a tulajdonossal, az egyházzal egyetértésben elérkezettnek látta az időt, hogy felújítsák a műemlékegyüttest.

A három fémszobor és -kereszt, valamint a stációk, és a környezet is felújításra szorul. A város százezer koronát különített el erre a célra, és a városi hivatal 350 ezer koronát igénylő pályázatot nyújtott be a kulturális minisztériumhoz. A napokban kiderült, a tárca elutasította a pályázatot. Lendvay István, a városi hivatal elöljárója elmondta, a százezer korona a központi Krisztus-szobor felújítására volt elegendő. Az önkormányzat saját forrásból nem tud újabb összeget előteremteni, ezért lett volna fontos a sikeres pályázat. Mahulányi József esperes megjegyezte, bár a műemlék egyházi tulajdonban van, nekik nincs keretük a felújításra, a város segítségére szorulnak. Tavaly a kulturális tárcától négyszázezer koronát kapott az egyházközség a templom 14. századi kőportáljának felújítására, előtte 50 ezret a tervek elkészítésére. Mahulányi szerint legalább ugyanennyi pénzre lenne még szükség a teljes helyreállításhoz. A restaurálást Mézes Árpád zselízi és Csütörtöki András komáromi szobrász-restaurátor végezte, ők újították fel a Krisztus-szobrot is a komáromi Juraj Gráfel segítségével.

Lendvay István elöljáró szerint mindenképpen megoldást kell találni erre a problémára, hiszen a jubileum évében méltatlan lenne egy félig-meddig felújított Kálvária látványa. „A városi kasszából egyelőre ennyi jutott, de reméljük, mindenkinek szívügye a restaurálás, valószínűleg egy-két héten belül tárgyalóasztalhoz ülnek a helyi egyházközség és a város képviselői, meg kell találnunk a megoldást” – hangsúlyozta Lendvay.

A felújítás folyamata

A Kálvária-dombon található, nemrég felújított Krisztus-szobor 160 centiméter magas, 155 centiméter széles, a kereszt pedig több mint 4,5 méter. Mézes Árpád restaurátor elmondta, a felújítás érdekessége volt, hogy a szobor a kereszten maradt, hiszen annyira súlyos, hogy ha valahogy le is vették volna, visszaszerelni valószínűleg szinte lehetetlen lett volna. A százéves öntöttvas alkotás Kőrösi Antal gráczi öntőműhelyében készült, a kivitelező Szlamcsok Alajos ipolysági építészvállalkozó volt. A vasöntvény szoborcsoport sorozatban készült a múlt század fordulóján, a volt Osztrák-Magyar Monarchia területén több helyen is található ilyen, Szlovákiában például Galántára és Geletnekre (Hliník nad Hronom) kerültek ugyanilyen szobrok. A restaurátorok először felmérték, hány réteg festék került a szoborra. Ezután a számtalan megkeményedett, töredezett festékréteget letisztították, a vasat konzerválták, lealapozták, majd következett a speciális festékkel való bevonás, a részletfestés, a fényezés, és később egy patinaréteg is kerül a felületre. (fm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?