Meglepő felfedezést tettek a Šafárik Egyetem munkatársai

KOCSIS EDINAKassa. Különleges felfedezést tettek a Kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem Természettudományi Karának munkatársai.A szakemberek kiderítették, hogy a barlangokban élő szálfarkúak az eredeti feltételezésekkel ellentétben nem ragadozók, hanem kékmoszattal táplálkoznak.

KOCSIS EDINA

Kassa. Különleges felfedezést tettek a Kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem Természettudományi Karának munkatársai.

A szakemberek kiderítették, hogy a barlangokban élő szálfarkúak az eredeti feltételezésekkel ellentétben nem ragadozók, hanem kékmoszattal táplálkoznak. Az egyetem munkatársai Szlovákiában először tizenöt évvel ezelőtt fedezték fel a szálkafarkúakat az Ardói-barlangban (Ardovská jaskyňa). „A szálkafarkúak a trópusi erdők talajában élnek. Európában huszonnyolc faj honos, nyolcvan százalékuk csakis barlangokban él. Hazánkban egyetlen fajta lelhető fel, az Eukoenenia spelaea, amely nagyon értékes” – közölte Ľubomír Kováč, a Biológiai és Ökológiai Tudományok Intézetének vezetője. „Nagy szerencsénk volt, hogy pont az Ardói-barlangban kezdtük a kutatást, ahol sok az ilyen élőlény” – tette hozzá.

A szakemberek sokáig egyetértettek abban, hogy az alig két és fél milliméteres élőlények a többi pókszabásúhoz hasonlóan ragadozók. A szakirodalom szerint ízeltlábúak petéivel táplálkoznak. „A közelebbi megfigyelés közben rájöttünk, hogy csáprágójuk nem ollós, hanem egyfajta fésűként működik, amellyel az apró részecskék felületéről gyűjti be a táplálékot” – magyarázta Ľubomír Kováč. A felfedezés Jaroslava Smržo, a prágai Károly Egyetem professzora érdeklődését is felkeltette, ezért együtt vizsgálták meg a szálkafarkúak emésztőrendszerét. „Sikerült rátalálnunk a kékmoszatra a szálkafarkúak szervezetében. Természetesen nem zárjuk ki, hogy mással is táplálkoznak, de ez a felfedezés nagyon meglepő” – mondta Ľubomír Kováč. A felfedezés azért is érdekes, mert a kékmoszatnak napfényre van szüksége a fennmaradáshoz, és a barlang nem a természetes előfordulási helye. A szakemberek szerint a beszivárgó vízzel juthatnak a barlangba. Az egyetem munkatársai további vizsgálatokkal próbálják alátámasztani felfedezésüket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?