Két kiemelkedő személyiség kapta az idei Jedlik-díjat

Jedlik-díj
Szímő |

Jedlik Ányos fizikusra, feltalálóra, tanárra, bencés rendi szerzetesre emlékeztek ma szülőfalujában, az érsekújvári járásbeli Szímőn rendezett emlékünnepségen. A Szímői Jedlik Ányos Társaság tizenegyedik alkalommal ítélte oda a Jedlik-díjat.

 

Bób Jánostól, Szímő polgármesterétől és a társaság elnökétől a Jedlik-kuratórium döntése alapján két jeles szakember vette át a díjat, akik jelentős eredményeket értek el a természet-, illetve a társadalomtudományok terén. 2018-ban a természettudományban végzett munkájáért Bánki Gyula egyetemi tanárnak ítélték oda a Jedlik díjat, aki a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán, majd a Budapesti Műegyetem fizikai-kémiai tanszékén folytatta tanulmányait és végezte értékes kutatómunkáját, a szerkezetkutatást. Kandidátusi disszertációjában a furánszármazékok konformációjának meghatározásával foglalkozott. A nagymácsédi születésű Bánki Gyula az atomok közötti erőhatások meghatározásáról, az új modern módszerek alkalmazása által elért eredményekről neves hazai és külföldi szaklapokban számolt be. Egyetemi tanárként mindenkor felkarolta azokat a szlovákiai magyar diákokat, akikben tehetséget látott, és külön időt, energiát fordított a képzésükre. A Jedlik Ányos Kuratórium a társadalomtudományok terén elért eredményeiért a gömöri Bátkán született Simon Attila történésznek ítélte oda a Jedlik-díjat. Szarka László történész, egyetemi docens méltatásában elhangzott, hogy a történész a folyamatosan múló idő, a minden nemzedékkel megújuló értelmezések mestere, és egyedül a történelmi tények iránt érez elkötelezettséget, a történelmi folyamatoknak mindig is kritikus elemzője, ezért joggal mondhatjuk, hogy a történetíró nem csak a múlt idők emlékének a felelőse, hanem a felejtés ellenszerének a mestere.

 

„Simon Attila harminc éve dolgozik azon, hogy a szlovákiai magyarság ne feledjen, és hogy jól emlékezzen, ne mítoszok irányítsák a szlovákiai magyarság emlékezetét, hanem a valós tények megismerése. Ő volt az egyik kezdeményezője a Szlovákiai Magyar Történelemtanárok Társulása létrehozásának, szakmai pályafutása 2001-től a somorjai Fórum  Intézethez kötődött, ahol Tóth Károly alapító halála után átvette az igazgatói feladatokat, emellett a Selye János Egyetem tanárképző karán működő történelem tanszék vezetőjeként irányítja és felügyeli a szlovákiai magyar történelemtanár képzést. Az eddig megjelent tanulmányköteteinek, monográfiáinak száma máris a legtöbbet publikáló szlovákiai magyar történészek sorába emeli őt” – hangsúlyozta Szarka László.

További részletek lapunk nyomtatott számában.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?