Jobb szelektálni, mint díjat emelni

Nagymegyer. Új hulladékgyűjtési és -gazdálkodási rendszer bevezetését tervezi az év folyamán a város önkormányzata – a vonatkozó törvény értelmében fokozatosan minden önkormányzatnak biztosítania kell a szelektív hulladékgyűjtést.

Nagymegyer. Új hulladékgyűjtési és -gazdálkodási rendszer bevezetését tervezi az év folyamán a város önkormányzata – a vonatkozó törvény értelmében fokozatosan minden önkormányzatnak biztosítania kell a szelektív hulladékgyűjtést.

A nagymegyeri képviselő-testület ülésein más okból is visszatérő téma ez a kérdés: a háztartásokra kivetett szemétdíj összege évek óta változatlan, a város ebből a forrásból bő 6 milliós bevételhez jut, ugyanakkor a költségek egyre nőnek, a múlt év végén megközelítették a 8 millió koronát. Az összeg nagyobbik felét a regionális hulladéklerakatoknak fizeti ki Nagymegyer, a város szemetét Albárra és Ekelre szállítják.

László Tamás, a városi hivatal környezetvédelmi referense elmondta, a szelektív hulladékgyűjtés, valamint a másodlagos nyersanyagok értékesítése a környezetvédelmi szempontokon túl azzal az előnnyel is jár, hogy nem növeli a lakosság anyagi terheit. László Tamás adatai szerint a városban évente mintegy 4500 tonna vegyes hulladék keletkezik. Az általános tapasztalatok alapján ugyanakkor a kukák tartalmának 45–50 százalékát újrahasznosítható anyagok alkotják. A megfelelő rendszer bevezetése után tehát a háztartási hulladék megközelítőleg felét lehetne külön gyűjteni, majd értékesíteni. Ehhez a lakosság meggyőzése is szükséges, hiszen elsődlegesen a polgárokon múlik, hogy szétválogassák például az üveget, a papírt, a műanyagot, amelyet már ilyen formában szállítanának el a város alkalmazottai. Pillanatnyilag Nagymegyeren csak a műanyag flakonok szelektív gyűjtése biztosított – a lakótelepeken speciális konténerekbe helyezhetők, a családi házaknál a „zsákos” begyűjtést alkalmazzák.

Az válogatáson alapuló rendszert még az első negyedévben elindítja a város: ennek keretében külön gyűjtenek be mindennemű műanyagot (nem csak a PET-flakonokat), papírt, üveget, elektromos készülékeket, használt akkumulátorokat stb. Az elkészült információs anyagot a napokban minden háztartásba eljuttatták.

A város jelenleg mérlegeli annak a lehetőségét is, hogy külső partner (azaz hulladékhasznosításra szakosodott cég) bevonásával vagy önerőből képes-e a leghatékonyabb, leggazdaságosabb rendszert biztosítani.

A szemétgondok felszámolása érdekében további feladatokat is várnak Nagymegyerre. Ezek egyike a város határában álló, már bezárt szemétlerakat rekultivációja. Ezt mindeddig megakadályozta az a tény, hogy a szemétdomb ugyan a városé, de a terület magánszemélyek tulajdonában van, így Nagymegyer nem juthatott forrásokhoz e célra. Emellett nem kis gondot jelent a város határában gomba módra szaporodó illegális hulladéklerakatok felszámolása sem. (as)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?