Egy ideje már a szlovákiai és a magyarországi média is figyelemmel kíséri annak a 38 milliárd koronás tervezett kelet-szlovákiai beruházásnak az ügyét, melynek „megálmodói” a régióban 350 új munkahely létrehozását ígérik. A hírek szerint a kassai székhelyű Csehszlovák Energetikai Részvénytársaság (ČES) Tőketerebesen szeretné megépíteni Szlovákia legnagyobb széntüzelésű erőművét.
Hőerőmű a tokaji borvidék tőszomszédságában?
A helyiek nem lelkesednek
Arról, hogy a tőketerebesiek zöme nem igazán lelkesedik az ötletért, hogy a városában hőerőmű működjön, alkalmunk volt személyesen is meggyőződni azon a júliusi lakossági fórumon, melyen a befektetők tájékoztatták a közvéleményt az ügyek jelenlegi állásáról, illetve ahol próbálták meggyőzni a polgárokat kétségeik megalapozatlanságáról. A fórum kishíján már az első perceiben botrányba fulladt, ugyanis a helyiek, miután értesültek arról, hogy milyen sok kedvező hatást gyakorol egy ilyen széntüzelésű erőmű a környezetére, azt javasolták a befektetőknek, hogy akkor építsék meg azt a saját lakóhelyük szomszédságában. A vitát gyakran kísérte bekiabálás, dobolás és füttyszó, főleg olyan kijelentések után, hogy „az Európa Unió szerint a jövő a széntüzelésű erűműveké”, illetve „ha megépül az erőmű, az autópálya is eléri Tőketerebest”. A hangoskodókat az sem hatotta meg, amikor az egyik hivatalnok úgy érvelt, hogy azért kellene meghallgatni indokait, mert ő tíz órát utazott Pozsonytól idáig egy olyan gépkocsiban, melyben ötven fokos hőség volt... Az elmondottak alapján talán nem meglepő, hogy a város vezetői a környezetvédelmi minisztériumhoz nemrégiben eljuttatott állásfoglalásukban úgy vélekedtek, nem értenek egyet azzal, hogy a projekt a településükön a jelenlegi formájában megvalósuljon.
Magyarországon
talán elsőként Szamosvögyi Péter, a Tőketerebestől mindössze húsz kilométerre lévő Sátoraljaújhely polgármestere fogalmazta meg aggályait az erőmű építésével kapcsolatban.
Az Észak-Magyarország című napilap által szervezett fórumon elmondta, a beruházással kapcsolatosan levelet írt szinte az összes közjogi méltóságnak és az ügyben illetékes hivatalos szerveknek, melyben arra kérte őket, kísérjék figyelemmel a tőketerebesi erőmű körüli történéseket. A tanácskozáson jelen lévő Vécsi István, az MSZP parlamenti képviselője javasolta a hegyközi, a hegyaljai és az alsó-bodrogközi települések polgármestereinek, hogy kezdjenek aláírásgyűjtésbe a szlovákiai beruházás megvalósítása ellen. Hörcsik Richárd, Fideszes országgyűlési képviselő hagsúlyozta, a tiltakozással nem a szlovák-magyar viszonyt szeretnék rontani, egyszerűen a mintegy 200 ezer lakosú régió érdekeit kívánják védelmezni. Koncz Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés alelnöke úgy fogalmazott: „A tőketerebesi hőerőmű kérdése nem kizárólag szlovák vagy magyar ügy, ugyanis a határ nem szab határt a a környezetszennyezésnek”. Sólyom László magyar köztársasági elnök a köztelevízió Szólás szabadsága című műsorában nyilatkozva elmondta, a Tőketerebesre tervezett erőmű felépítése ellen a tőle megszokottnál is erőteljesebben fog fellépni. Szándékában áll erről a kérdésről tárgyalni a szlovák államfővel, európai uniós kapcsolatait is latba vetni, és demonstratív módon, ahogy a Zengőt megmászta, ezt a helyszínt is bejárni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.