Inám. Még néhány napig várják azoknak a hölgyeknek a jelentkezését, akik az idei, mézkirálynő választáson szeretnének részt venni.
Híre ment a Mézfesztiválnak
Inám község első írásos emléke a 13. századból, 1258-ból származik, a település egy ideig a Werbőczy család birtoka volt, majd az esztergomi káptalannak is voltak helyben birtokai. A törökdúlás idején néhány évtized idejére teljesen elnéptelenedett, 1686 után a régi falu helyétől két – három kilométernyire telepítették újra akkori földesurai. 1709-ben megyegyűlés színhelye is volt, az 1773-as pestisjárvány pedig ismét megtizedelte a lakosságot. A település méhészettel kapcsolatos hagyományai a 19. századba nyúlnak vissza. Itt, ezen a településen élt az a Sőtér Kálmán, akit ma is világhírű méhészeti szakíróként tartanak számon. A neves szaktekintély itteni birtokán mintaméhészetet alapított és több évtizeden át működtetett. Egykori kúriája ma is áll. Sőtér Kálmán A méh világa című munkája még a 21. században is a méhészkedők egyik legfontosabb alapműveként számon tartott szakirodalom. Szerzője, a világhírű méhész emléktábláját a községi hivatal épületén helyezték el, a Mézfesztivál ünnepségsorozata ennek az emléktáblának a megkoszorúzásával kezdődik minden évben. Inám igen gazdag szakrális kisemlékekben is, figyelemre méltó kőkeresztjei arról tanúskodnak, hogy nem hiába tartják az alig félezer lakosú községet a „legkatolikusabb és legmagyarabb“ településnek az Ipoly-mentén. Inámban lakosságának a legutóbbi népszámláláskor 99,5 százaléka vallotta magát magyar nemzetiségűnek és a római katolikus hitet vallónak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.