Kassa. Az alternatív, megújuló energiaforrások kutatását és jobb kihasználását igyekszik elősegíteni a megyei önkormányzat. A környezetvédelmi program részeként szeretnék elérni azt is, hogy a megye területén kevesebb hulladék keletkezzen.
Fókuszban a napenergia és a biomassza – a környezetbarát energiaforrások
Kassa. Az alternatív, megújuló energiaforrások kutatását és jobb kihasználását igyekszik elősegíteni a megyei önkormányzat. A környezetvédelmi program részeként szeretnék elérni azt is, hogy a megye területén kevesebb hulladék keletkezzen. Az ideális megoldás azonban a hulladékból „visszanyert” energia felhasználása lenne. „Az Európa Tanács tavaszi ülésén célul tűzte ki a természetes energiaforrások felhasználást. Eszerint 2020-ig a háztartások 20 százalékát bio-fűtőanyaggal kellene fűteni, a gépkocsik 10 százalékának pedig bio-üzemanyaggal kellene működnie” – áll a javaslatban, amelyet Peter Ťapák, a megyei hivatal régiófejlesztési osztályának vezetője terjesztett a képviselő-testület elé. Az Európai Unió komoly pénzeszközökkel igyekszik segíteni a régiókat, a szlovák kormányprogramban szintén előkelő helyen szerepel a környezetbarát megoldások alkalmazása a villanyáram előállításánál, a fűtésnél, valamint az üzemanyag-használatban. Az ekológiai szempontok mellett a hagyományos üzemanyagok, a kőolaj, a földgáz és a szén árának emelkedése is indokolja ezeket a lépéseket, ráadásul az energiaárak növekedése negatív hatással van a gazdaság működésére. A megyei önkormányzat a kassai Műszaki Egyetemmel karöltve kutatóközpont létesítését tervezi, amelyben az alternatív energiaforrások felhasználásának lehetőségeit vizsgálnák. Brüsszel jelenleg elsősorban a napenergia és a biomassza széles körű felhasználását támogatja, a legtöbb nemzeti kormányprogramban szintén e két terület dominál. A megyei képviselő-testület legutóbbi ülésén elfogadta a javaslatot. Fel kell térképezni a régió alternatív energiaforrásait, és el kell hárítani felhasználásuk akadályait. A vízenergia felhasználása például a magas költségek, valamint a természetvédelmi területeken érvényben lévő korlátozások miatt akadozik. A biomasszát a lakosság bizalmatlansága miatt nem tudják elterjeszteni, a geotermális energia pedig a szükséges technológiák hiánya miatt nem fűti még lakások százait. A megyei önkormányzat az informálás mellett anyagilag is ösztönözni szeretné azokat, akik az alternatív források felé fordulnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.