Érsekújvár. Egy év leforgása alatt sem sikerült méltó helyet találni a kommunizmus áldozatainak tiszteletére állítandó kopjafának, ezért kellett a szlovákiai magyarok kitelepítésének 60. évfordulójára rendezett vasárnapi koszorúzást az erőszak áldozatainak emelt emlékműnél megtartani.
Feltételt szabtak a képviselők
Peczár Károlytól, az MKP pártigazgatójától megtudtuk, a kopjafa elkészítéséhez a város több civil szervezetének összefogásával, az Alap a Kultúra és Művelődés Fejlesztésére pályázatnak köszönhetően sikerült támogatást nyerni. A korábbi elképzelések szerint az emlékoszlop az érsekújvári Mihály-bástya dombján állt volna, az erőszak áldozatainak emelt emlékmű közelében, ám itt rendezetlenek a tulajdonviszonyok. Istenes József városi képviselő, az önkormányzat építészeti és városfejlesztési bizottságának elnöke lapunknak elmondta, a városi képviselők a tervek szerint a soron következő augusztusi testületi ülésen tárgyalnak majd a kérdésről. „Elképzelésünk szerint az érsekújvári református templom mellett található pihenőparkban kapna helyet a kopjafa” – jegyezte meg Istenes József, aki a Széchényi György Baráti Kör egyik alapítója.
Az emlékoszlopot tavaly a tardoskeddi Buják Vince fafaragó, a Magyar Kultúra Lovagja faragta meg. A művész a Devictus vincit, a Legyőzetve győztek feliratot véste a kopjafára. Az ötletgazdák szerint a kommunizmus áldozatainak állítandó kopjafánál azoknak a fiataloknak is alkalmuk lesz szembesülni a múlt eseményeivel, akik ma már csak filmekből, könyvekből ismerhetik az előző rendszert. A kommunizmus áldozatainak száma egyes becslések szerint Közép-Európában mintegy egymillió. Áldozatnak számítanak a testileg nyomorgatott és lelki szorongatottságban élők, az üldözöttek, a deportáltak és kitelepítettek is.
Tudomásunkra jutott, hogy a képviselők egy része csak abban az esetben kíván foglalkozni a kopjafa elhelyezésének kérdésével, ha terítékre kerül a cseh legionáriusoknak állítandó emléktábla ügye is, amelynek elhelyezéséről már tavaly döntöttek. Egy évvel ezelőtt azért fulladt kudarcba az emléktábla elhelyezése, mert a pozsonyi szobrászművész az átadás előtt néhány nappal egy plasztik öntvényt hozott, amit a megrendelő, a városi hivatal nem volt hajlandó átvenni tőle. Az emléktáblával az 1919-ben elesett 92 cseh légionáriusnak állítanának emléket a városban, erre a történelmi eseményre korábban egy szobor emlékeztette a városban élőket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.