Egyedi tömegsírt találtak az archeológusok Kassa közelében

A csontvázakat a reneszánsz oszlop közvetlen közelében, mindössze néhány centiméterrel a föld alatt találták meg
Kassa. |

Egy tömegsírt fedeztek fel a napokban a régészek a Kassához tartozó Téhány városrészben (Sídlisko Ťahanovce), az Isten szenvedése néven ismert reneszánsz oszlop közelében, amely valószínűleg a 19. század első felének harcaiból származó lengyel önkéntesekhez tartozott. A kassai Kelet-szlovákiai Múzeum (VSM) vezetése szerint egyedülálló leletről van szó.

Mária Kundrátová és Ján Rákoš, a VSM régészei összesen hat csontvázat találtak a Tchorznicky-század lengyel önkénteseinek maradványainál, akik az 1848. december 11-i budaméri csatában vesztették életüket. Ez a csata az 1848/1849-es magyar forradalom eseményeinek része volt. A csontok és a megmaradt fogazat alapján arra lehet következtetni, hogy fiatal férfiakról van szó. „Szerencsénk volt, mert 30 centiméterre az oszlop tövétől rábukkantunk az első csontvázra. Kiderült, hogy a holttesteket a hátukon fekve helyezték el, több sorban egymásra rakva” –magyarázta Rakoš, hozzátéve, hogy a tömegsírban összesen 20 ember maradványai lehetnek, de a csontok mellett különféle érméket is találtak. „Az egyik elesett katona csontjai mellett érmék is voltak, melyek valószínűleg bele voltak varrva a kabátjába. Az érmék a 19. század második negyedéből származó közönséges fizetőeszközöket reprezentálnak, s ezek is hozzájárultak a tömegsír datálásához” – tette hozzá a szakember. 

Fontos mérföldkő

Mint kiderült, a feltárást 2016 és 2017 között egy levéltári kutatás előzte meg, melynek során Uršula Ambrušová Tajkov, a múzeum történésze is utánajárt a lengyel önkéntesek eltemetésével kapcsolatos történelmi feltételezéseknek. „Érdeklődésemet a Felvidéki Közlöny című korabeli folyóirat egyik újságcikkének információi keltették fel, amely a lengyel önkéntesek Téhány határában történt eltemetéséről írt. Halálukról vagy temetésükről nem találtam feljegyzést a halotti anyakönyvekben. A hadsereg gyakorlatából adódóan feltételeztem, hogy a katonákat azon a helyen temették el, ahol elestek. A téglaoszlopot, amely akkoriban egy megrongálódott rom volt, valószínűleg tájékozódási pontként használták az elesett katonák ideiglenes eltemetésére” – magyarázta a VSM történésze. Dominik Béreš, a VSM igazgatójának véleménye szerint a csontvázmaradványok felfedezése a forradalmi évek katonáinak emlékezetes temetkezését is jelzi. Mint mondta, a letétbe helyezett vallomás szerint a túlélő katonák tisztelettel bántak elesett bajtársaik holttestével. „Ez a lelet nem csak történelmi felfedezés, hanem az emberség tanúsága is egy egzisztenciális helyzetben és feszült időkben” – jelentette ki a feltárás kapcsán a múzeum igazgatója. A maradványok felfedezéséhez vezető kutatást a szóban forgó városrész is támogatta, mely azt reméli, hogy a felfedezés a Lengyelországgal és Magyarországgal való szorosabb együttműködéshez vezethet. Lengyelország tiszteletbeli konzulja, Ján Hudacký is kifejezte együttműködési szándékát a régészeti projektben, és kiemelte a felfedezés nemzetközi szempontból való egyediségét. (TASR, NR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?