Büntetésre számíthat a kórház

Léva. Két hivatal is pénzbírságot szabhat ki a lévai kórházra az októberben történt baktérium-fertőzés miatt.

Az Egészségügyi Ellátást Felügyelő Hivatal, (ÚDZS) miután lezárta a vizsgálat szakmai-orvosi szakaszát, a kórház felelősségét állapította meg. Ezért akár 300 ezer koronás pénzbüntetésre számíthat a lévai egészségügyi intézmény.

Milan Michali szóvivő elmondta, eddig a büntetés összege 100 ezer koronától 5 millióig terjedt, de a január elsején érvénybe lépett törvénymódosítás szerint 300 ezer korona a lett a felső határ. A hivatal nemsokára dönt a szankció mértékét illetően. Pénzbírságot szabott ki a lévai Regionális Közegészségügyi Hivatal is, ők 30 ezer korona kifizetésére kötelezték a kórházat. Alena Frtúsová igazgató tájékoztatása szerint a büntetés oka, hogy az intézmény nem tett eleget bejelentési kötelezettségének. „Minden egészségügyi vagy szociális intézményben történt fertőzést jelenteni kell az illetékes közegészségügyi hivatalnak, s ez ebben az esetben nem történt meg” – hangsúlyozta Frtúsová. Az igazgatónő elmondta, kedden tárgyaltak a kórház képviselőivel, és végül kompromisszum született. „A törvény szerint 5-től 500 ezer koronáig terjedhet a kiszabható összeg, mi 30 ezer korona kifizetését tartottuk indokoltnak” – tájékoztatta az Új Szót Alena Frtúsová, s hozzátette – „A kórház beismerte a mulasztást.” A közegészségügyi szakemberek is befejezték a vizsgálatot, több száz mintát elemeztek, számtalan kórlapot, s más dokumentumot tanulmányoztak át, de nem sikerült a fertőzés okát megállapítani. „Sajnálom, hogy nem tudjuk, hogyan fertőződött meg az altatószer, hiszen ez segíthetne, hogy máskor ne történhessen ilyesmi” – mondta Frtúsová.

Október 16. és 25. között négy gyerek és egy férfi került életveszélyes állapotba, miután klebsiella species baktériummal fertőződtek meg egy rutinműtét során. A vizsgálatok megállapították, hogy egy Propofol nevű altatókészítményből került a kórokozó a pácinesek szervezetébe. Az ellenőrzés során a felbontatlan szerben nem volt kimutatható a baktérium, tehát nem a gyártó vagy a forgalmazó hibájáról volt szó. A vizsgálat eredménye szerint szabálytalanul használták a Propofolt, az előírásokkal ellentétben több személy kapott ugyanabból az adagból, pedig mindegyik páciens esetében új csomagot kellett volna felbontani. Nem tartották be a felhasználás hat órás maximális időkorlátját sem.

A lévai kórháznak ellenvetései voltak de azokat a hivatal elutasította. Juraj Dudáš kórházigazgató elmondta, később hivatalos közleményt adnak ki. (fm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?