Bezárhatnak az iskolák

Dunaszerdahely. Ha nem változik az iskolák pénzügyi támogatási rendszere, a katasztrofális pénzhiány miatt rövid időn belül a bezárás veszélye fenyegeti az oktatásügyi intézményeket.

Dunaszerdahely. Ha nem változik az iskolák pénzügyi támogatási rendszere, a katasztrofális pénzhiány miatt rövid időn belül a bezárás veszélye fenyegeti az oktatásügyi intézményeket. Erre figyelmeztetnek a dunaszerdahelyi iskolák és óvodák igazgatói abban a levélben, amelyet tegnap postáztak a pénzügyminisztériumnak és az oktatásügyi tárcának. A város hat alapiskolájának és 11 óvodájának igazgatói a Pázmány Péter polgármesterrel tartott találkozójukon nyilatkozatot fogadtak el, és azt csatolták a két szakminisztériumhoz intézett levelükhöz. Ebben az oktatásügyi intézmények eddigi pénzügyi támogatási rendszerének megváltoztatására szólítják fel az illetékes szerveket, rámutatva, hogy az iskolákban napjainkban óriási a pénzhiány. Dunaszerdahelyen az iskolák tartozásai összesen meghaladják a hárommillió koronát. Az adóssághegy napról napra nő, s bármikor megtörténhet, hogy a hő-, gáz-, víz- és áramszolgáltatók az iskolát lekapcsolják, ami azt jelenti, hogy ideiglenesen szüneteltetni kell a tanítást. A dunaszerdahelyi nyilatkozat megállapítja: a törvény értelmében az iskolák üzemeltetésének pénzügyi hátterét az állam köteles biztosítani, míg az önkormányzatok – amelyekhez tavaly júliusban kerültek át az alapiskolák – az oktatásügyi intézményeket csak működtetik. A jelenlegi finanszírozási rendszer nem megfelelő, és az iskolák bezárásához, az óvodák megszüntetéséhez vagy összevonásához vezethet. Az oktatásügyi hatáskörök átruházása az önkormányzatokra törvényalkotási szempontból nem volt jól előkészítve, ami egyrészt abban nyilvánult meg, hogy a települések a kompetenciákkal együtt nem kaptak megfelelő pénzeszközöket, másrészt késve delimitálták a munkahelyeket is, s ezek pénzügyi fedezete máig nem biztosított. Az állásfoglalást aláírók éppen ezért szorgalmazzák, hogy a kormány növelje az oktatásügyre szánt idei költségvetési keretet, s vegye tekintetbe az energiahordozók árának emelkedését is. Ha az idei tényleges szükségleteknek megfelelően nem emelik meg az iskoláknak elosztott kötelező pénzkereteket, veszélybe kerül az oktatás zavartalan menete – áll a két szakminisztériumnak megküldött állásfoglalásban. A dunaszerdahelyi dokumentum aláírói bíznak abban, hogy kezdeményezésükhöz több, hasonló helyzetben lévő iskola és önkormányzat is csatlakozik. A csatlakozási szándék a következő e-mail címen jelezhető: [email protected].

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?