Átadták a Jedlik-díjat

Dusza János anyagkutató professzornak a természettudományok terén elért eredményeiért, és L.

Dusza János anyagkutató professzornak a természettudományok terén elért eredményeiért, és L. Juhász Ilonának, a Fórum Kisebbségkutató Intézet komáromi Etnológiai Központja tudományos munkatársának a társadalomtudományok terén végzett munkájáért ítélték oda a Jedlik-díjat.

Szímő

Jedlik Ányosra, a dinamó, a forgony, az elektromos kocsi és számos más eszköz feltalálójára emlékeztek az érsekújvári járásbeli községben. Bób János, Szímő polgármestere elmondta, a Szímői Jedlik Ányos Társaság a díj odaítélésének elbírálására öttagú kuratóriumot hozott létre. Tagjai a Szlovákiai Magyar Tudományos Társaság, a Professzorok Klubja, a Mercurius Társaság, a Fórum Intézet és a helyi önkormányzat képviselői. Dusza Jánost a Szlovák Tudományos Akadémia korábban két alkalommal az Év tudósa díjjal jutalmazta, a kerámiák magas hőmérsékletű anyagvizsgálatában világviszonylatban jelentős eredményeket ért el, jelenleg új típusú szerkezeti és biokerámiák fejlesztésével foglalkozik, számos publikáció és könyv szerzője. L. Juhász Ilona korábban megkapta az Arany János Kiemelkedő Tudományos Teljesítmény díjat, valamint a Magyar Szemiotikai Társaság Jelismervény díját, nyolc értékes könyv szerzője. Tudományos érdeklődése elsősorban a temetkezési szokások és a temetőkultúra, valamint a nemzeti szimbólumok, emlékjelek, a szokásváltozások és az interetnikus kapcsolatok problémaköreire összpontosul. Az emléknapon a Károlyi-házban átadták a község szikvízgyártó üzemét. Jedlik nevéhez fűződik a szikvíz felfedezése, valamint az első fröccs elkészítése, idén kiállítást nyitottak Szimőn Szikvízgyártás Anno 1890–1930 címmel a Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrendjével közösen. A tudományos szimpóziumon a korábbi Jedlik-díjasok adtak elő. Élesztős Pál professzor eddigi munkájának és legújabb kutatásainak eredményeiről számolt be. Szanyi Mária néprajzkutató a Kincskeresők mozgalom hazai eredményeiről tartott beszámolót. Varga Lajos, a Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrendjének nagymestere Brutovszky Mihályt, Jedlik Ányos rokonát a lovagrend tagjává avatta. Egy évvel ezelőtt Brutovszky Mihály és felesége, Vajner Anikó egy zongorát ajánlott fel a falunak. Fekete Tamás érsekújvári zongoraművész koncertje tette teljessé az ünnepi délutánt.

Varga Lajos elmondta, a lovagrend tizenkét éve alatt a határon túl négy szikvízgyártó üzem megnyitását, illetve működését segítette, ezzel is népszerűsítve a jeles tudós életművét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?