A megemlékezés napja

Abafalva. Megemlékezésre készülnek a gömöri faluban január 23-án. Mint azt Hanobík Irén polgármester elmondta, a megemlékezés apropóját az szolgáltatja, hogy kereken hatvan évvel ezelőtt hurcoltak el 67 abafalvai lakost kényszermunkára a Szovjetunióba.

Két év elteltével pedig, 1947. január 22-én vagonírozták be azt a 27 családot, akiket Csehországba deportáltak. Mint azt a polgármester asszony elmondta, a Szovjetunióba elhurcoltak közül egy személy él Abafalván, egy Kuntapolcán, egy Tornalján, illetve a magyarországi Bánrévén hárman, és Hét községben szintén egy személy. Őket meghívták a rendezvényre, melyen azonban nem mindenki tud részt venni.

„A Csehországba deportált családok pontos névsorát nem sikerült összeállítanunk, hiszen azóta sokan elhunytak, mások elköltöztek, az iratok jó része pedig eltűnt vagy megsemmisült. Azt azonban sikerült kideríteni, hogy ez a deportálás 27 helyi családot érintett, akik aztán 1952-ig valamennyien visszatértek Abafalvára” – tájékoztatott a polgármester asszony. Elmondta továbbá, hogy a megemlékezés 13 órakor misével kezdődik a helyi római katolikus templomban, igét Cseh István putnoki esperes hirdet. A mise után a templom falán egy márványtáblát lepleznek el, mely a tragikus eseményekre fogja emlékeztetni a helybelieket. Ezt követően 15 órától a kultúrházban ünnepi ülésre kerül sor, ahol a málenkij robotra elhurcoltak emléklapot vehetnek át Abafalva megbecsülésének jeleként.

A rendezvény díszvendége Csá-ky Pál miniszterelnök-helyettes lesz, továbbá Krivánszky Miklós, a Deportálások Áldozatainak és Leszármazottaiknak Szövetsége (DÁLESZ) elnöke és Ujváry Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem tanára is részt vesz a megemlékezésen. Ujváry professzor gömöri származású, a közeli Hét község szülötte, s egy időben diákja volt a Rimaszombati Egyesült Protestáns Gimnáziumnak is. A több kiadást is megért „Szülőföldön hontalanul” című könyve – mely egy lévárti lakos visszaemlékezéseit tartalmazza – cseh nyelvű megjelentetése ellen annak idején a cseh parlament tiltakozott. A megemlékezésre meghívták a szomszédos települések képviselőit is. „Az eseményt nem valakik ellen szervezzük, hanem az elhurcoltak, a megalázottak emlékének szeretnénk ajánlani. Abafalván jelentős szlovák közösség él, akikkel soha semmilyen konfliktusa nem volt a helyi magyarságnak, s a mostani megemlékezésre is úgy tekintenek, mint a saját múltunkkal való megbékélésre” – mondta végezetül Hanobík Irén polgármester asszony.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?