A csabai kolbász a legjobb sütemény

Kassa. „Az igazi csabai kolbász titka” címmel nyílt nemrégiben néprajzi kiállítás a Kelet-szlovákiai Múzeum talán legszebb kiállítótermében, a Rodostói házzal szemközti Bástya Galériában.

Kassa. „Az igazi csabai kolbász titka” címmel nyílt nemrégiben néprajzi kiállítás a Kelet-szlovákiai Múzeum talán legszebb kiállítótermében, a Rodostói házzal szemközti Bástya Galériában. A békéscsabai muzeológusok felkészültségét bizonyítja, hogy saját kezűleg töltött kolbásszal készültek, és a kóstoló legalább akkora sikert aratott, mint maga a tárlat. Az ünnepi beszédek elhangzását követően legalábbis többen álltak sorban kolbászért, mint ahányan a kolbászkészítés fortélyait, tárgyi emlékeket indultak tanulmányozni.

Ando György, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum igazgatóhelyettese, a kiállítás kurátora szerint az eredeti csabai kolbász népi produktum, amelyhez munkafolyamatok, szokások társulnak, egységes recept tehát nem létezik, hiszen ez a termék nem gyárban készül. „Szinte minden háznál másképp csinálják a kolbászt, az egyedüli közös kritérium, hogy csípősnek kell lennie. Minden év októberében kolbászfesztivált rendezünk Békéscsabán, ahol a helyiek és a városba látogatók összehasonlíthatják az ízeket. A kassai múzeummal régóta jó a kapcsolatunk, többször állítottak ki nálunk. Eljött az idő, hogy mi is bemutatkozzunk Kassán” – magyarázta A kiállítás Kassáról Zsolnára vándorol, s más városok is jelezték érdeklődésüket.

Mint azt a két ország főkonzuljai – Szerencsés János és Süli János – megjegyezték, Kassát és Békéscsabát sok minden összeköti. Mindkét város soknemzetiségű – Kassán hivatalosan kilenc, Békéscsabán pedig öt nemzeti kisebbség képviselői élnek békésen egymás mellett. Ezért Békés megye határon túli kapcsolatai között fontos helye van a főleg kulturális téren megnyilvánuló szlovákiai kapcsolat.

A „kolbászkiállítás” július végéig tekinthető meg a Bástya Galériában, hétfő kivételével naponta. Megtudtunk, az alábbi összetevők közül egyik sem hiányozhat: hús, só, köménymag, valamint édes és csípős őrölt paprika. Más fűszert a csabai kolbász nem visel el, őrölt feketeborsot semmiképp. Az igazi csabai csak akkor lesz jó, ha a sertés mindenfajta húsa belekerült. „A megfüstölt kolbászokat hűvös, szellős kamrába tesszük érlelni. A vékony kolbászt háromhetes érlelés után, a vastagot három hónapos várakozás után fogyaszthatjuk. Régen a csabaiak nem főételként ették a kolbászt, csupán étkezések után kaptak a gazdasszonytól egy darabkát. Ezért aztán az a mondás járta: az igazi csabai a világ legfinomabb süteménye!” – tudtuk meg Ando Györgytől.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?