Vonzó az adriai Titanic

Prága. Cseh búvárok átkutatják a Szent István csatahajót, amely az első világháborúban a Osztrák–Magyar Monarchia haditengerészetének egyik legkorszerűbb hajója volt.

Az egyetlen magyar csatahajó 1918. június 10-én az első és egyben utolsó bevetésén, olasz torpedótalálat következtében teljes fegyverzetével és felszerelésével együtt elsüllyedt az Adriai-tengeren a Premuda-szigettől nyugatra. A legénység megmenekült.

A Zdeněk Přibyl vezette első cseh búvárexpedíció, amely az egykori Fiumében (Rijeka) készült legnagyobb magyar csatahajót átkutatja, már elutazott Horvátországba. A Szent István csatahajó 151 m hosszú, 20 000 tonnás és kora egyik legmodernebb hadihajója volt, amelyre 1974-ben halászok találtak rá, s a horvát hatóságok nemzeti kulturális műemlékké nyilvánították roncsait. – Ez a legnagyobb csatahajó, amelyet valaha is elsüllyesztettek az Adriai-tengeren, ezért gyakran adriai Titanicnak is becézik – mondta Boris Gola történész, az expedíció tagja. „Ez az osztrák–magyar csatahajó nagyon vonzó számunkra, s egyik darabja a cseh történelemnek is. Csehország szintén része volt az monarchiának, s annak hadihajóin az első világháborúban mintegy 6000 cseh tengerész is szolgált. A hajót ugyan Fiumében építették, de fegyverzetét a pilzeni Škoda gyárban, páncélzatát pedig a Vítkovice vasműben készítették“ – pontosította a cseh érdeklődés indítékait a történész.

A cseh búvárcsoport a közelmúltban, 2005 nyarán átkutatta a Montenegró partjai közelében elsüllyedt, szintén monarchiabeli Zenta cirkálót, s kutatásukról a közszolgálati Cseh Televízió együttműködésével érdekes dokumentumfilmet is készítettek. Idén ezt a sikert szeretnék megismételni, s a Szent Istvánról is készül majd egy dokumentumfilm. A filmek mellett egy könyv is kiadásra kerül, amely tartalmazná az expedíciók és az általuk átkutatott hajók történetét is.

Zdeněk Přibyl a jövőbeli tervekről is szólt. Elmondta lapunknak, hogy még két elsüllyedt osztrák–magyar hadihajót szeretnének átkutatni. Az egyik expedíció a Kotori-öbölben az I. Ferenc József Császár nevű hadihajót érintené, míg a másik az Erzsébet Császárnő hadihajót, amely a kínai partok közelében a Csendes-óceán vizeiben süllyedt el. Mindkét hajó azért is érdekes, mert fedélzetén maga Ferenc József császár is többször hosszabb utat tett meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?