Újabb fontos funkciókat jelölő rövidítések autósoknak

<p>Folytatjuk múlt héten indított sorozatunkat arról, milyen rövidítésekkel jelölik az autók korszerű elektronikus rendszereit.</p>

Legutóbb olyan elektronikus rendszerek rövidítéseivel foglalkoztunk, amelyek segítenek a gépjármű vezetésében, és elősegítik a menetbiztonságot. Mint közöltük, nem nehéz összetéveszteni az asszisztens rendszerek funkcióját, ugyanis előfordulhat, hogy az egyes márkák eltérő jelölést, rövidítést vagy nevet használnak ugyanarra a rendszerre. A hidraulikus fékasszisztens HBA jelölésével fejeztük be a felsorolást, így most folytatjuk a sort.

HSA

Egyszer HSA, máskor HAC rövidítést használnak a visszagurulás-gátló rendszerre, amely angol megnevezése a Hill Start Assist vagy Hill Assist Control. Némely autógyártó a Hill Holder kifejezéssel jelöli a rendszert. Legnagyobb segítsége, mint ahogy az elnevezés is elárulja, abban rejlik, hogy mielőtt elindulunk, nem engedi a dombon hátragurulni az autót. Magyarán: azután is fékezi a kerekeket még egy ideig, miután levettük a lábunkat a fékpedálról. Így a kevésbé tapasztalt sofőröknek elég idejük marad a gázpedál letaposására, s nem kell attól tartaniuk, hogy az autó hátragurul.

HDC

A visszagurulás-gátló rendszernek gyakorlatilag az ellentettje, amelyet az esetek többségében SUV modellekben, terepjárókban találunk. Az angol Hill Descent Controll kifejezést jelöli a rövidítés, néha DAC-ként jelölik (Downhill Assist Control). Ez a rendszer gondoskodik arról, hogy az autó meredekebb lejtőkön is biztonságosan tartsa a betáplált sebességet anélkül, hogy használnánk a gáz vagy a fékpedált. Gyakorlatilag egyfajta sebességtartóról van szó, amelyet nagyon alacsony gyorsaságoknál, lejtőkön lehet aktiválni. Aki először próbálja ki a rendszert, annak ijesztő lehet, milyen meredek dombon képes a segítségével legurulni az autó teljes magabiztossággal.

HUD

Ez nem más, mint a Head-up display. A szem elé vetett kijelzőnek köszönhetően nem kell a műszerfalra nézni, ugyanis a látószögünkben jelenik meg az autó aktuális gyorsasága, az előttünk haladó gépkocsi távolsága, vagy az, mikor kell a navigáció szerint letérnünk és hol. Így a sofőr figyelme az úttesten marad, egy másodpercre sem kerül ki a látószögéből az, ami az autó előtt zajlik. Egyre több, főleg olcsóbb modellben találkozni azzal, hogy a HUD nem a szélvédőre, hanem a volán előtt kiemelkedő kis üvegre vetíti ki az adatokat.

LDWS

A sávelhagyásra figyelmeztető rendszer leggyakrabban használt rövidítése az angol Lane Departure Warning System kifejezésből ered. A rendszernek már két változata is létezik. Az egyik csak hangjelzéssel vagy a volán remegésével figyelmeztet arra, hogy az irányjelző használata nélkül hagyjuk el a sávot. A másik, sokkal fejlettebb, már arra is képes, hogy az autót önállóan visszakormányozza a sávba. Ezeknél az autóknál lehet kipróbálni milyen az, amikor a gépkocsi önállóan vezet, a rendszer ugyanis az esetek többségében aránylag magas sebességeknél, autópályákon, kanyarokban sem engedi, hogy az autó kitérjen saját sávjából – természetesen nem lehet száz százalékosan a rendszerre hagyatkozni. A sávelhagyásra figyelmeztető rendszer jelölésére használják néha a Line Assist angol kifejezést. A Citroen például az AFIL (Alerte de Franchissement Involotaire de Ligne) rövidítést használja saját fejlesztésű rendszerére. Ez az ülés remegésével figyelmeztet a fenyegető veszélyre; mindig azon az oldalon remeg az ülés, amelyiken az autó kitért a sávból.

RBS

Ezzel jelölik a féktárcsák automatikus szárítását. Esős időben a rendszer gondoskodik arról, hogy az egyes fékelemek enyhén hozzáérjenek a tekercshez, eltávolítva a nedvességet, amely rövidítené a féktávolságot.

TJA

A már most korszerű technológiák továbbfejlesztésével jött létre az úgynevezett Traffic Jam Assist (TJA). Ez is egyfajta sebességtartó tempomat, amely forgalmi dugókban való araszolásnál képes önállóan vezetni az autót. Nem engedi, hogy belehajtsunk az előttünk haladó gépkocsiba, és hozzájárul ahhoz is, hogy ne legyen olyan fárasztó az állandó gyorsulás és fékezés, hiszen az autó elvégzi helyettünk ezt az unalmas, nemegyszer órákon át tartó folyamatot. A rendszer természetesen korlátozott ideig, alacsony sebességen és csak akkor működik, ha a sofőr keze a volánon van.

TSA

Nem más, mint a pótkocsi-stabilizáló asszisztens, angolul Trailer Stability Assist. Ez mondhatni az ESP rendszer továbbfejlesztett változata, amely fokozatos fékezéssel képes stabilizálni a menetirányból kilengő vontatmányt. Akadnak már olyan rendszerek is – a legújabb a Škoda Kodiaqban is megjelent –, amelyek segítenek beparkolni pótkocsival. A sofőr csak meghatározza, hova akar beparkolni a vontatmánnyal, a rendszer pedig már gondoskodik a többiről.

TPMS

A TPMS (Tire Pressure Monitoring System) az abroncsnyomást ellenőrző rendszer, amely 2014 novemberétől kötelező tartozéknak számít az Európai Unióban forgalmazott autókban. A rendszer reális időben figyelmezteti a sofőrt arra, hogy az abroncsok valamelyikében csökkent a nyomás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?