Tökjó, gáz és elektronhéj

Van, aki sok tízezer, s van, aki csak pár ezer szóból választ, amikor közli gondolatait. Annyi a szókincse. A legtöbb új szó diákéveinkben kerül szellemi kincstárunkba.

Megkezdődött a tanév, új tantárgyak, új fogalmak töltik ki az iskolások mindennapjait. A szülő is találkozik új szavakkal, hiszen csemetéje hozzá fordul, ha a lecketanulás közben ismeretlen fogalommal találkozik. Hogy kinek mi az ismeretlen szó, az illető szókincsétől is függ. Akinek néhány szó – tökjó, gáz, vazze – is elég ahhoz, hogy környezetével kommunikáljon, nemigen ismeri az elektronhéj jelentését, míg a fizika professzora netán értetlenül áll egy mostanság felkapott sláger kezdőszava – a szájbergyerek – előtt.

Hány szót ismerünk? A szempontok annyira szerteágazók, hogy Kiss Gábor nyelvész (mint szerkesztő) külön tanulmánykötetet szentelt a témakörnek. Vajon hány szót tartalmaz ez a könyv és ismeri-e mindegyiket mindegyikünk? Hiszen a mégoly pallérozott és választékos szókincsű honfitársunk sem biztos, hogy érti Áprily Lajos költő e két verssorának minden szavát: „A gornyikhoz levitte nemsokára / tarkóra vetve egy szilaj csobán...“

És az sem bizonyos, hogy más költők minden szavát ismerjük-e mi magunk is. Balassi verseiben és a Szép magyar komédiában 4735 szó szerepel 38 ezer 267 adatban. A 4735 szóból 2282-et csak egyszer ír le a költő, 760-at pedig kétszer. Kutatók – több nyelv vizsgálata alapján – arra a meglepő eredményre jutottak, hogy a leggyakoribb 100 szó teszi ki bármely szöveg 60 százalékát, a leggyakoribb 1000 szó 85 százalékát, a leggyakoribb 4000 pedig nem kevesebb, mint 97,5 százalékát. Négyezer szóval tehát elmondhatnánk egy majdnem teljes parlamenti beszédet, akadémiai székfoglalót, misét vagy idegenforgalmi előadást, megírhatnánk egy novella 97,5 százalékát?

Kétnyelvű középszótárainkban 25–30 ezer szó van, a kétnyelvű nagyszótárakban pedig körülbelül 100 ezer. O. Nagy Gábor és Ruzsiczky Éva Magyar Szinonimaszótára 30 ezer szót ölel fel. A leggazdagabb szókészletet az Akadémiai Nagyszótár gyűjteménye vonultatja fel: alkotói körülbelül 100 ezer szócikkre és néhány százezer szóra méretezik vállalkozásukat. Ez és más szótárakkal való összehasonlítás alapján mintegy félmillióra tehető a szavainak száma.

E félmillió szó azonban szókincsünknek csak az irodalmi nyelv és a köznyelv szentesítette része, a szavaknak sokunk részéről természetesnek talált halmaza, csokra. Ehhez járul a tájnyelvek összesen néhány százezer szava, a rétegnyelvek, a csoportnyelvek megannyi szava. Csupán a szaknyelvek száma több ezerre rúg. Hány szót ismerhetünk tehát? Gósy Mária egyetemi tanár konkrétumokra hivatkozik: „Egyesült államokbeli felmérések szerint a hétévesek hat– nyolcezer szót is ismerhetnek. Annak köszönhetően, hogy óvodáskorában egy gyerek naponta akár nyolc új szót is megtanulhat.“ A nyelvészek jobbára csak becslésekre hagyatkoznak, ezért óvatosak, egyesek a mai magyar nyelv szókincsét legalább egymillióra becsülik. A szókincsnek azonban csak elenyésző hányadával élünk. A legkevésbé iskolázott emberek zöme is használ kétezer–háromezer szót, és megért nyolcezret–tízezret. Becslések szerint a legiskolázottabbak aktív szókincse harmincezertől ötvenezerig terjedhet, passzívan pedig ismerik ennek legalább a kétszeresét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?