Rács mögött ünnepel

London. A legnagyobb brit vonatrablás kitervelője, Ronnie Biggs tegnap, 75. születésnapján rács mögött volt kénytelen ünnepelni, noha leghőbb vágya volt, hogy fiával egy angol pubban koccintson.

Amikor 2001. május 7-én Biggs – 13 086 nap távollét után – angol földre tette a lábát, azonnal letartóztatták. Nem kevesebb, mint hatvan rendőr kísérte a börtönbe. Negyedik szélhűdése után ugyan rövid időt kórházban töltött, de ott is bilincsben volt.

Élettörténete kriminek is hihetetlen. Az angol ács 1963-ban 14 bűntársával együtt megtámadta a Glasgowból Londonba tartó postavonatot, 2,6 millió font sterlinget zsákmányolt, elkapták és elítélték, börtönéből kötélhágcsón megszökött, Párizsban átoperáltatta az arcát és Ausztrálián át Rio de Janeiróba menekült. A britek nagy része szeretetre méltó semmirekellőnek tartja, aki nagy szerencséjének köszönhetően mindig borsot tört üldözőinek orra alá. Az évek múltával pedig a postavonat kirablása egyre inkább a régi szép idők része lett, amikor a rablók még gentlemanok voltak, a vonatok olyan pontosan közlekedtek, hogy egy támadást meg lehetett tervezni. Ezért aztán Jack Slipper rendőrfelügyelő, aki évtizedeken át vadászott Biggsre a világ minden táján, már-már maga tűnt gonosztevőnek. A Scotland Yard főfelügyelője több alkalommal is nyomára akadt, de elfognia nem sikerült. 1974-ben a brazil rendőrséggel együtt Rio de Janeiro egyik szállodában rajtaütött ezekkel a szavakkal: „Rég nem láttuk egymást, Ronnie!” Kiderült azonban, hogy a rabló 19 éves brazil barátnője állapotos, ami a brazil jog szerint lehetetlenné tette kiadatását. ĺgy azután üresen maradt a hely, amelyet a felügyelő lefoglalt a Londonba tartó repülőgépen. Nyugdíjasként visszatért Rióba, hogy koccintson Biggsszel. Addigra azonban egyetlen penny sem maradt már a zsákmányból. „Úgy jártam, mint Hemingway öreg halásza, nagy halat sikerült kifognom, de a cápák felzabálták” – kesergett. Hogy megélhetését biztosítani tudja, riasztó berendezéseket reklámozott és egy német punkegyüttessel énekelt. Akárcsak egy nyugalmazott kalóz, vállán papagájjal fényképeztette magát német turistákkal, akik autóbuszokon érkeztek Santa Teresa művésznegyedbe a riói Cukrosüveg alá. Biggs végül is annyira elszegényedett, hogy nem tudta biztosítani magának a megfelelő orvosi ellátást Brazíliában. Nagy-Britanniában azonban elévültek a 30 évi börtönbüntetésre ítélt Biggs kegyelmi kérvényei. A törvény értelmében ugyanis „a nagy vonatrabló” is csak egy közönséges bűnöző, így Biggs hazatérése óta újra rács mögött van, s ott ünnepli születésnapját is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?