(Forrás: Shutterstock)
Mi a hosszú élet titka? 9 japán szokás, amely inspirálhatja
A felkelő nap országában az étkezés alapja a megfelelő ételek fogyasztása a megfelelő időben. Ezért van az, hogy a japánok alig híznak.
A felkelő nap országában az étkezés alapja a megfelelő ételek fogyasztása a megfelelő időben. Ezért van az, hogy a japánok alig híznak.
A japán étkezési szokások és általában az életmód az egyensúly keresésének eredménye. „A táplálkozás kérdésében, akárcsak a spiritualitásban, a japánok nem foglalnak el szélsőséges álláspontokat. Számukra nincsenek rossz ételek, amelyeket mindenáron kerülni kellene, sem szuperélelmiszerek, amelyeket nagy mennyiségben kellene fogyasztani” – mondja Nicolas Chauvat, aki immunológiát, sejtbiológiát és biokémiát tanult, és több mint egy évtizede Japánban él, ahol megfigyeléseket végez, hogy megértse a japánok hosszú életének titkát.
1. Jó zsírok
A japánoknak kiegyensúlyozott az étrendjük, omega-6 és omega-3 zsírsavakat tartalmazó ételeket fogyasztanak, például olajos halakat, lenmagot, avokádót és tofut. „A megfelelő zsírok fogyasztása segít egészségünk megőrzésében, mert csökkentik a gyulladást és a cukorbetegség kockázatát. Ha jobb formában vagyunk, többet tudunk mozogni, és így kevesebbet hízunk” – mondja Nicolas Chauvat. Tájainkon az étrend jelentősen gazdagabb omega-6 zsírsavakban, amelyek elősegítik a gyulladásos folyamatokat a szervezetben.
2. Vacsorázzunk korán
„A japánok korán vacsoráznak, és bár az esti étkezés kevésbé kiadós, mint a többi, szénhidrátot biztosít, főként rizsből, és a sokféle zöldségnek köszönhetően rengeteg rostot” – mondja Nicolas Chauvat. „Az elv a biológiai óránk tiszteletben tartása” – zárja a japán konyha szakértője. Ha túl röviddel lefekvés előtt eszünk, a szervezet nem használja fel az elfogyasztott szénhidrátokat, és elraktározza őket.
3. Lassú szénhidrátok a nap végén
Jó japán szokás, hogy vacsorára nagyon kevés zsiradékot és csak kis mennyiségű szénhidrátot fogyasztanak. „Ez lehetővé teszi, hogy a szervezet elegendő szerotonint és melatonint termeljen a jó alváshoz” – tájékoztat a szakértő. A jó alvás hatással van a testsúlyunkra.
4. Fehérjében és zsírban gazdag reggeli
A japánok egészen másképp reggeliznek, mint mi. A mi reggelink alapja a sok szénhidrát és a gyors cukor – gabonapehely, péksütemény, kenyér, gyümölcslé... A japánok ezzel szemben a zsírokban és fehérjékben gazdag ételekre alapozzák a sajátjukat, mint a sajt, tojás, tofu, hús. „A japán reggeli nagyszerű a fogyás szempontjából, mert segít elkerülni az inzulin emelkedését és az étvágy növekedését, ami a súlygyarapodás forrása. A lényeg, hogy reggel az anyagcserénk különösen hatékonyan égeti a zsírt” – magyarázza Nicolas Chauvat.
5. Kevés telített zsír
A japán étrend további titka a telített zsírok, például a vaj, a friss tejszín, a tejtermékek, a tojássárgája mértékletes fogyasztása. Ezeket a zsírokat csak reggelire fogyasztják, mert a szervezet ekkor tudja elégetni őket. „Az esti étkezés fehérjében gazdag, de telített zsírokban szegény” – hangsúlyozza a szakértő.
6. Kevés fruktóz
„Mi tízszer több fruktózt, vagyis gyümölcsből vagy mézből származó cukrot fogyasztunk naponta, mint a japánok. Ez elsősorban a gyümölcsök, gyümölcslevek és limonádék fogyasztásának köszönhető. Az emlősök azonban nem arra vannak teremtve, hogy állandóan fruktózt fogyasszanak. A túlzott fruktózfogyasztás zsírlerakódást okoz” – mutat rá Nicolas Chauvat. Ha karcsúak akarunk maradni, csökkentsük a fruktózbevitelt.
7. Alkohollal csak könnyű ételeket
Ha alkoholfogyasztásról van szó, a japánok egészen másképp csinálják a dolgokat. Mi a bor mellé sok szénhidrátot fogyasztunk. „A szénhidrátban gazdag ételek alkohollal való kombinálása növeli a zsírnövekedés kockázatát. Túlzott inzulinszekréciót okoz. Ha pedig túl sok választódik ki ebből a hormonból, az étkezés során elfogyasztott zsír elraktározódik, ahelyett hogy a sejtfal újjáépítésére használnánk fel. Ráadásul a felszívódó szénhidrátok nagy része zsírsavvá alakul át, ami súlygyarapodáshoz vezet” – magyarázza a szakértő. Jobb, ha úgy teszünk, mint a japánok, akik a könnyű, fehérjében gazdag étkezést részesítik előnyben.
8. Gyors ebéd cukor nélkül
Egy másik jó japán étkezési szokás, hogy desszert nélkül ebédelnek, sőt gyümölcs, alkohol vagy gyümölcslé nélkül. Ezek ugyanis mind gyors cukrok. „A gyors cukrok fogyasztása délben inzulincsúcsokat okoz, amelyek blokkolják a szervezet által a zsírégetéshez termelt enzimeket” – magyarázza Nicolas Chauvat.
A japánok déli étkezése állati vagy növényi fehérjékből, például tofuból és hajdinából áll, amit lassú cukrok követnek, például rizs, udon vagy soba tészta. Japán szokás, hogy délután édes süteményeket esznek a tea mellé. A cukorfogyasztás megfelelő ideje valóban a délután, amikor a kortizol kevésbé van jelen, és a szervezetünk nem tud hatékonyan zsírt égetni. Így a gyors szénhidrátok biztosítják a szükséges energiát ahhoz, hogy aktívak maradjunk.
9. Kalóriaszegény levesek napközben
Mi a keményítőtartalmú, sűrű leveseket este és nagy mennyiségben is nyugodtan elfogyasztjuk. A keményítő miatt azonban kalóriadúsak, a sok esti folyadék pedig elősegíti a vízvisszatartást. A vonalai megőrzése érdekében inspirálódjon inkább a japánoktól. „Ők inkább napközben, kisebb adagokban fogyasztanak levest, nem pedig este nagy mennyiségben. A japán levesek valóban kalóriaszegények, mert nem tartalmaznak cukrot, mint például a burgonya és a bab, hanem inkább tengeri algát és rostban gazdag leveles zöldségeket. A zöldségeket nagy darabokra vágják, nem pedig felaprítják, mivel ez gyorsabb vércukorszint-emelkedést okozna” – zárja Nicolas Chauvat.
(Život)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.