Mekkora a cunami ereje?

A december 26-ai délkelet-ázsiai földrengés idején az Indiai-óceán felett tartózkodó műholdak rögzítették a szökőár magasságát a mélyvízben. A mérések jelentősége óriási, mivel a cunamik keletkezéséről ilyen jellegű adatok korábban nem álltak a kutatók rendelkezésére.

Owen névre keresztelték azt a kis vízilovat, amely egy óriásteknőst tekint új mamájának. A vízilóbébit a kenyai Mombasa Haller Parkba vitték, miután mamája a szökőár áldozata lett. A cunami a kenyai partokat is elérte, és ekkor sodródott el a bébi az anyjától. Reuters-felvételAz amerikai–francia TOPEX/Poseidon és a Jason-1 műholdak december 26-án, két órával az indonéz partok közelében bekövetkezett nagyerejű földrengés után a Bengáli-öböl felett haladtak át. A szökőár első hullámai ekkor érték el Srí Lankát és az indiai Andaman és Nicobar-szigeteket. A műholdak azonban nem a parti területeket figyelték, hanem nyolc percen keresztül, 3000 kilométer hosszan az Indiai-óceán vízszintjét vizsgálták, így a cunamiról egyedülálló, folyamatos adatsorral szolgáltak.

A cunami-jelzőrendszerek, amelyek a Csendes-óceánon már megtalálhatók, az Indiai-óceánon pedig a jövőben tervezik felállításukat, elszórtan lebegő műszerek, csak egymástól viszonylag nagy távolságban lévő pontokon képesek a szökőárt előre jelezni. Ezzel szemben a radarberendezések a szökőárról folyamatában is képesek adatokkal szolgáltatni. Nos, a mérések szerint a legnagyobb földrengés által kiváltott két vízfal 500-800 kilométer távolságban követte egymást. A nyílt óceánon hullámaik legfeljebb 50 centiméterrel emelkedtek a vízszint felé. Bár a cunami a felszínen rejtőzködik, radarberendezésekkel megállapítható pontos magassága: a vízfal december 26-án az óceán 4000 méter mélységébe is leért. Több ezer kilométer megtétele után, a part menti sekély vizekbe érve ez a vízfal kiemelkedett, és csaknem 10 méter magas hullámokkal csapott le a partra. A műholdak a két nagy vízfaltól 100-200 kilométer távolságban kisebb hullámokat is megfigyeltek.

Összehasonlításképpen: nagy viharok esetén a hullámfalak legfeljebb 10 méter mélységig hatolnak le, s ilyenkor néhány száz méter távolságban követik egymást. A cunamik ereje tehát több ezer nagy viharéval egyenértékű. És bár az óceánokon rendkívül rejtőzködve száguldanak, sebességük eléri egy sugárhajtású repülőgép sebességét. A kutatók remélik, hogy a megfigyelések segítenek a cunami-előrejelző rendszerek finomításában. (ngo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?