Magyarok voltak a megrendelők?

Budapest/Belgrád. Több évvel ezelőtt a rendőrség látókörébe került Szalma Nándor, akit családjával együtt bérgyilkosok öltek meg Horgoson. Az apa neve egy 1997-ben elkövetett szegedi robbantás kapcsán volt ismerős a rendőrök előtt.

Csütörtök délután magyar nyelvű, római katolikus liturgiájú szertartáson vett búcsút mintegy ezerötszáz gyászoló a gyilkosság áldozatává vált hattagú magyar családtólDTV-fotóGaramvölgyi László, az ORFK szóvivője tegnap elmondta: a szerb rendőrség konkrét információk ellenőrzését kéri a magyar hatóságoktól a délvidéki Horgoson történt családirtásról. Ezzel válaszolt a szerb rendőrség a magyarok csütörtöki, együttműködésre vonatkozó kérdéseire.

A munkát a magyar fél már meg is kezdte. Amint ellenőrizték az adatokat, átadják azokat a szerb nyomozóknak, akik igényt tartanak az együttműködésre. Ugyanakkor Garamvölgyi nem kívánta megerősíteni azokat a korábbi értesüléseket, hogy üzleti leszámolás áll az ügy hátterében, de mint mondta: ebbe az irányba is kiterjesztették a nyomozást. Lapinformációk szerint Szalma Nándor neve már 9 évvel ezelőtt a rendőrség látókörébe került egy szegedi ügy kapcsán: egy szórakozóhely előtt felrobbantottak egy Mercedest. Szalma állítólag törzsvendég volt a klubban és a felrobbantott autó tulajdonosát is jól ismerte. Ettől kezdve a rendőrség figyelte Szalmát, de állítólag semmi nem utalt arra, hogy komoly bűnözői társulásokba keveredett.

Szerb források szerint a gyilkosságnak magyar megrendelői és szerb, háborút is megjárt végrehajtói lehettek. A rendőrök szerint erre utal, hogy a háborús veteránok a horgosi mészárláshoz hasonló módszerekkel gyilkoltak a 90-es években a boszniai vérengzések során.

A Népszabadság tudósítója szerint Szalmáéknak nemigen voltak barátaik Horgoson, ezért fordulhatott elő, hogy a múlt szerdán látták utoljára a két gyereket az iskolában, ám e hét keddig nem kereste a családtagokat senki. A távolabb élő nagypapának tűnt fel, hogy nem adnak életjelt magukról a rokonok. A kapukat zárva találta kedd délben, ekkor értesítette a rendőrséget, akik behatoltak az épületbe, és a család mind a hat tagját holtan találták. Egyes hírek szerint valamennyiükkel hangtompítós lőfegyver végzett. Más informátorok úgy tudják: a 69 éves nagyapát, és a 65 éves nagymamát késsel szúrták agyon. Az áldozatok között van a 39 éves családfő és 34 éves felesége, valamint 12 éves fiuk és 8 éves lányuk.

Szalmáék egyébként néhány évig Magyarországon, a Szegedhez közeli Domaszéken laktak. Ma is be vannak jelentve a településen, és a Dózsa György utcai ház az ő nevükön van. A polgármesteri hivatal egyik tisztviselője szerint a magyar állampolgárságot is kérvényezték, de nem kapták meg. (A bevándorlási hivatal illetékesei ezt az információt nem kívánták kommentálni, mert álláspontjuk szerint a bűncselekmény szempontjából az áldozatok nemzetiségi hovatartozásának nincs jelentősége. Azt viszont megerősítették: az elutasító választ is a köztársasági elnök írja alá.) Szalmáéknak volt kapcsolatuk egy helyi almatermelő gazdával is, de az illető már elköltözött a faluból.

A lap szerint a teljes család kivégzésszerű meggyilkolása emlékeztet a szegedi Z. Nagy család esetére, amellyel Magda Marinkót, a Kecskeméten, Orosházán és Szabadkán elkövetett gyilkosságokért életfogytiglanira ítélt, és ma is magyarországi börtönben fogva tartott férfit gyanúsították, ám a bíróság nem látta bizonyítottnak, hogy Magda ölte meg Z. Nagyékat. A tettes személyére azóta sem derült fény.

Horgoson a helybeliek biztosra veszik, hogy a gyilkosság összefüggésben van Szalmáéknak a központban épített, fényűző házával, annak tetemes költségével. Almát termeltek, de abból valószínűleg nem származott annyi bevétel, amennyiből azt a házat rövid idő alatt fel lehetett volna építeni.

„Sokszor láttunk itt kamionokat – mesélte Gyalus Miklós, az egyik szomszéd. – Szalmáéknak volt legalább húsz hektár almásuk, Boszniából, meg Crna Gorából is jöttek ide teherautók. Volt több napszámosuk, azok válogatták és rakodták az almát. Gazdag emberek voltak, benn, Horgos központjában is építettek egy házat. De szinte nem is ház volt az, hanem palota. Ha csak benéz az udvarra, gépek, pótkocsik, raktár – látszik, hogy itt volt pénz.” (Index, NOL)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?