Kíváncsi az ember és egy kicsit izgul is, ha egy márki hívja meg otthonába, elvégre nem mindennapi esemény. Vallettában adódott ilyen alkalom, ahol Nicholas de Piro márki, máltai lovag tessékelt be a Casa Rocca Piccolába.
Látogatóban de Piro márki otthonában
Kívülről a ház nem is tűnik olyan tágasnak, pedig összesen ötvenszobás, ezek nagy része a nyilvánosság számára is nyitott. A márki és családja szívesen beengedi a turistákat, azt mondja: örömmel mutatja meg, hogyan éltek a máltai nemesek az elmúlt 400 évben, milyenek voltak a bútoraik, kedvteléseik, szokásaik, hagyományaik, hiszen otthona egyben évszázadok titkait őrző múzeum is, amelyet a belépőjegyekből és persze jólelkű adakozók pénzéből tud fenntartani. Máltán ugyanis a legtöbb nemes az óriási kiadások miatt rég eladta palotáját.
Márványlépcső vezet felfelé a nagy szalonba, avagy a Sala Grandéba. Ez a ház legtágasabb szobája, amelynek talán legértékesebb darabja a Csehországból hozott, 18. századi üvegcsillár. A halványrózsa- és mustárszínűre festett falakon egyebek közt két pápa, XI. és XIV. Kelemen portréja, a 16. századi festő, Antoine Favray önarcképe csodálható meg. A 18. századi fekete lakkozott szekrény tulajdonképpen szétnyitható, hordozható kápolna. Egykoron nagyon divatosak voltak az efféle kápolnák, főleg nyáron használták ki, amikor a család a nyári rezidenciára vonult – kápolnástul. A nagy szalonból nyílik a „mozdíthatatlan” díszes házi kápolna és a téli ebédlő, a hatalmas, gyönyörűen faragott fekete firenzei asztallal és székekkel.
A házi levéltárban őrzik a családi iratokat, értékes dokumentumokat, házassági leveleket a 17. századig visszamenőleg. Szent Pál, Málta védőszentjének fából faragott szobrát helyezte el a ház asszonya, az angol születésű Frances de Piro márkiné a szoba közepén álló asztalra. A 17. századi szobor valószínűleg modellként szolgált Melchiorre Gafának, aki a vallettai Szt. Pál-székesegyház számára készítette az ott látható szobrot. Természetesen a márki is – mint minden máltai – feleleveníti az apostolról szóló történetet, mely szerint Szent Pál Kr. sz. 60-ban hajótörést szenvedett a szigetnél, és három hónapot töltött Máltán.
A ház egyik legértékesebb kincse az az aranyozott gyaloghintó, amelyet az egyik francia máltai lovag, bizonyos Frŕ Victor Nicolas de Vachon Belmont számára készítettek a 16. században.
Érdekes a régi hálószoba és a termet övező legenda is. A márki külön engedélyével megérinthető Orsola de Piro d’Amico ágya. A hölgy 1867-ben ment férjhez, s ebben az ágyban szülte meg kilenc gyermekét. Innen ered a mese, hogy, aki megérinti az ágyat, az sok-sok gyerekre számíthat. Szt. Rufina portréját, amely szintén ebben a szobában található Giuseppe Calí, de Piro márki dédapja festette. Híres máltai festő volt, műveit több templom őrzi.
Bizonyára kevésbé ismert tény, hogy Sir Walter Scott is járt Máltán, ezt a látogatást örökíti meg egy következő festmény a könyvtárszoba falán. Manoel de Rohan Polduc nagymester portréja szintén itt látható, sőt a hírhedt Ferdinand Hompesch, az utolsó máltai nagymesteré is. Ő volt az, akit Napóleon 1798-ban gyalázatos módon elűzött a szigetről.
Egy újabb festmény – immár a lakószobában – egy gyermeket ábrázol. Francesca Xarát, akit már gyerekkorában elígértek – hogy kinek, az már ködbe veszett –, s a kép, mondja a márki, valószínűleg a házassági szerződéssel kapcsolatban született. „Nézzék csak azt a hegyet a háttérben – hívja fel a figyelmet vendéglátónk. – Nem furcsa? Hiszen Máltán nincsenek hegyek. Azért festették oda, hogy a család gazdagabbnak tűnjön, a hegy ugyanis a Pirók szicíliai birtokára utal. A kislány arcát és kezét meg pirospozsgásra és pufókra festették, ami a kicsattanó egészség jele volt a 18. században.”
Meglepő dolgokra akad a látogató az ún. kék szobában. A kedves márki – aki tökéletes angolsággal beszél, s nem kemény akcentussal, mint a máltaiak többsége – az igazán gyönyörű ezüsttálcákra, -korsókra és egyéb finom csecsebecsékre hívja fel a figyelmet, ám sokkal érdekesebbnek tűnnek a 18. századi orvosi, sebészeti eszközök, amelyeket Manuel de Rohan Polduc francia nagymester uralkodása alatt készítettek. A máltai lovagok ugyan katonai és vallási rend tagjai voltak, de értettek a sebészethez is.
Eléggé kifárad és megéhezik az ember, mire IX. de Piro márki elvezeti a nyári ebédlőbe –, s nicsak, itt megterített asztal várja. Ezüst evőeszköz, máltai csipketerítő, csillogó vizes- és borospohár, már csak a tányérok hiányoznak valami pompás étellel, hagyományos máltai nyúlpecsenyével, citromos mártással lelöttyintett hallal… Ám itt a márki megköszöni a látogatást, s meleg kézfogással útjára bocsátja kedves vendégét. Álmai falatjait máshol kell elfogyasztania.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.