Kráterben az Opportunity

Az Opportunity már begurult az Endurance-kráterbe. A kráterfal meredek lejtőjén mindössze öt-hét métert kell araszolnia, hogy műszerei segítségével mélyebben pillanthassunk a vörös bolygó geológiai múltjába.

Május elején az Opportunity elérte az Endurance-kráter szélét, amely egy körülbelül 130 méter átmérőjű alakzat. Az elmúlt hetekben a Mars-járó tudományos vizsgálatokat végzett a kráter peremének kőzetein és talaján, közben felmérte a terepet, hogy az irányítók eldönthessék, mennyire biztonságos a leereszkedés. A NASA június első napjaiban jelentette be, hogy gondos mérlegelés után az Opportunity lemehet, s kijelölték a legbiztonságosabb útvonalat is. A küldetés irányítói a kecsegtető tudományos eredmények reményében annak ellenére adtak zöld utat a Mars-járónak, hogy komolyan fennáll a lehetőség: többé nem tud visszajönni a meredek lejtőn. Kedden az Opportunity mind a hat kerekével átlépte a kráter peremét, és felvételeket készített a kráterbelsőről, illetve saját keréknyomairól. Ezután az irányítók átmenetileg visszahozták, és kiértékelték a felvételeket. A lejtőt végül a korábbi 25-re becsült helyett 18 fokosnak, így biztonságosan járhatónak ítélték. Szerdán a Mars-járó ismét belépett a kráterbe, most már az éjszakát is ott töltötte. Nagyon óvatos araszolás után várhatóan a jövő hét elején éri el célját.

A Mars másik oldalán az Opportunity ikertestvére, a Spirit kutat. Jelenleg a Columbia-hegyek névre keresztelt dombsor felé tart, s már csak néhány száz méterre van tőle. Mint a Mars Society magyar tagozatának honlapján olvasható, ez a terület azért izgalmas, mert a formák és a kőzetek részletes vizsgálatán keresztül megtudható, miként keletkezhettek a Columbia-hegyek, s így pontosabb képet kaphatunk a térség múltbeli fejlődéséről. Jelenleg még nem ismert ugyanis, hogy becsapódás, vulkáni működés vagy esetleg folyóvízi teraszképződés hozta létre a vonulatot.

Már mindkét robot teljesítette küldetésének alapszakaszát. Mivel kiváló állapotban vannak, legalább szeptemberig, de akár az év végéig is folytathatják kutatómunkájukat a vörös bolygó felszínén. (NOL, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?