<p>Közösen épített családi házunk van a férjemmel. Megromlott kapcsolatunk miatt én elköltöztem otthonról. Semmit nem hoztam, vagyis nem hozhattam magammal. Kérdésem: kisemmizhet-e a közös családi házból engem valami módon? Ő ugyanis már járt ügyvédnél, és tett bizonyos lépéseket, de nem tudom milyeneket. Nekem sajnos nincs ügyvédre pénzem, és jelen pillanatban még válni sem akarok. Mihez van egyáltalán jogom, tehetek-e valamiféle lépést az ügyben, kihez fordulhatnék?<br />Jelige: Tanácstalan</p>
Közösen épített ház
A levélben leírt információk alapján sajnos nem tudok konkrét és pontos választ adni a kérdésére. Feltételezem, hogy a szóban forgó ház a házasságuk fennállása alatt épült fel és az önök házastársi vagyonközösségének részét képezi a ház alatt található telekkel együtt. Előfordulnak azonban olyan esetek is, amikor az építkezési telek az egyik házastárs kizárólagos tulajdonát képezi, mint örökség, ajándékba kapott vagyon, vagy mint házasság előtt szerzett vagyon és az ezen a telken felépült ház is csak ennek a házastársnak a tulajdonát képezi, annak ellenére, hogy a házasságkötés után épült. Annak érdekében, hogy tisztában legyen a helyzettel, tanácsos a járásszékhelyen található telekkönyvi hivatalból egy informatív tulajdonlapot kikérni, amelyért 100 koronás illetéket kell fizetni. Ha megbizonyosodott arról, hogy a ház közös tulajdonban van, tehát a tulajdonlapon a férje és az ön neve is szerepel, akkor teljesen biztos lehet abban, hogy a férje az ön beleegyezése nélkül a házzal nem tud semmilyen irányban diszponálni, nem tudja sem eladni, sem elajándékozni, sem kölcsönnel leterhelni. A házat a házasság fennállása alatt mindkettőjüknek jogában áll használni, a férjének nincs jogában korlátozni az ön használati jogát. Jogában áll bármikor visszaköltözni, akár feltörni a zárat és elvinni a ház berendezéséből vagy a személyes használati tárgyaiból, amit jónak lát. Addig, amíg a házasság tart, minden, amit annak fennállása alatt szereztek, közös tulajdonban van.
A leveléből az tűnik ki, hogy ön nem szeretne elválni, de férje már tett bizonyos lépéseket. Tisztában kell lenni azzal, hogy ha az egyik házastárs benyújtja a válókeresetet és a bíróság előtt is fenntartja válási szándékát, akkor a mások félnek nem áll módjában megakadályozni, hogy a bíróság kimondja a válást. A válás jogerősségének pillanatával megszűnik a házastársi vagyonközösség is, és a feleknek 3 év áll rendelkezésükre, hogy megegyezzenek a vagyon elosztását illetően vagy bírósági pert indítsanak ez ügyben. Az eredetileg közös tulajdonban lévő ház a válás után továbbra is közös tulajdonban marad, és ha 3 éven belül nem születik más döntés, akkor a volt házastársak társtulajdonosságába megy át fele-fele arányban. Az a tény tehát, hogy válásra kerül sor, nem jelenti azt, hogy az egyik házastárs használati joga megszűnik a házra vonatkozóan. A házasság alatt szerzett közös vagyont alapvetően egyenlő arányban kell elosztani a felek közt, nem lehet kisemmizni egyik felet sem. A problémák akkor merülnek fel, ha a felek nem tudnak megegyezni a közös tulajdonban lévő ház eladását illetően, és mivel nem akarnak együtt lakni, csak az egyikük használja az ingatlant, aki viszont nem tudja vagy nem akarja kifizetni a másik félnek az ingatlan felének értékét. Az ilyen és ehhez hasonlatos helyzeteknek is van megoldása, ehhez azonban már szakember segítsége és sok türelem kell.
Az adott helyzetben azt tudom tanácsolni, hogy forduljon ön is ügyvédhez, aki a konkrét helyzet ismeretében tanácsokkal tudja ellátni. Ha konkrét jogi lépéseket kell foganatosítani és anyagi helyzete miatt nem tudja megfizetni az ügyvéd közreműködését, akkor forduljon a Jogsegélyközponthoz (címük: Centrum právnej pomoci, kancelária Bratislava, Ul. Fraňa Kráľa 35, P. O. BOX 125, 810 00 Bratislava 1, vezetékes telefonszám: 02/44463040, 02/44453080), ahol ingyenes segítséget biztosítanak önnek.
Gulyás Éva ügyvéd
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.