Hogyan élhetjük túl a szilvesztert?

A dáridók csúcsán elengedjük magunkat, s nem törődünk azzal, hogy a mértéktelen evéssel, ivással mennyire terheljük szervezetünket. Az önfeledt percekért azonban a természet is benyújtja a számlát. Hogyan kerülhetjük el, hogy túl keserű legyen az újévi ébredés?

Az első pohár a jókedvé, a második a mámoré, a harmadik a gyalázaté

Az év végi ünnepek általában összehozzák az embereket. Sok család számára a bőséges eszem-iszom e napok lényege. A „túlevés” még csak hagyján: néhányan vagy az „összezsugorodott gyomor” taktikáját próbálják meg alkalmazni, s az ünnepi lakoma előtt egy teljes napon át nem esznek semmit, vagy az adagok mérséklésével igyekeznek elkerülni a „nagy zabálást”. A „túlivás” alattomosabb veszély. Az alkohol szó szerint kényszeríti a májat, hogy a tartalék cukrot (glikogén) a vércukorba (glükóz) juttassa. A vércukorszint alkoholtartalmának növekedése pedig az alkohol utáni vágy forrása lehet, akár megrögzött iszákos az illető, akár nem. Az ördögi körben, amelynek íve az értelem elhomályosulásától az álmosságon át a koncentrálóképesség elvesztéséig vezethet, nemigen szoktunk arra gondolni, hogy a mértéktelen eszem-iszom menynyire megterheli az emésztőrendszert, különösen a gyomrot és a májat. Túlterheljük szervezetünket, kellemetlen teltségérzetünk támad, felpuffadunk és mozdulni sincs kedvünk. Szerencsére, a hagyományos ünnepi ételek között akad sokfajta egészséges, mégis finom, ízlésesen és változatosan elkészíthető fogás is. A bölcsebbek szerint a lerészegedésnek az önmegtartóztatás a legjobb ellenszere. Italozáskor főleg arra kell ügyelni, hogy sohase éhgyomorra igyunk, illetve hogy mindig együnk is közben. Ha mást nem, olajbogyót, sós mandulát, aprósüteményt, különböző sör- vagy borkorcsolyákat. Az alkoholizálás káros következményei vízivással is enyhíthetők: bölcs dolog minden második pohár szeszes ital után felhajtani egy nagy pohár ásványvizet.

Egyáltalán nem mindegy: mit, miből, mennyit és mit mivel iszunk. Egy-két pohár likőrtől vagy meggybortól néha még az is fejre áll, akinek fél üveg pálinka meg se kotytyan. A rutinos italozó tisztában van vele, melyik italból „mennyire van hitelesítve” és melyikkel kell vigyáznia. Mindenesetre nem árt – még tiszta fejjel – eszünkbe vésni Arisztotelész bölcsességét: az első pohár a jókedvé, a második a mámoré, a harmadik a gyalázaté.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?