A múlt hét végén elhunyt Oscar-díjas Charlton Heston nemcsak kiváló színészi teljesítményével, hanem a fegyvertartás jogáért való fanatikus küzdelemmel is beírta a nevét az amerikai történelembe.
Heston konzervativizmusa
Az igazukért küzdő történelmi hősöket megformáló színész a hetvenes évektől jelmezeitől megszabadulva a fegyvertartásért folyó küzdelem ikonjává vált.
A róla szóló megemlékezések így nemcsak a színészt, hanem a fegyverjogi aktivistát is méltatták. George W. Bush amerikai elnök a szabadság melletti elkötelezettségét emelte ki. A korábbi first lady, Nancy Reagan pedig megemlékezett Heston férjével való hosszú együttműködéséről.
A legtöbbször emlegetett történet ezzel kapcsolatban 2003-ban született, amikor betegsége miatt Hestonnak le kellett mondania az NRA vezető pozíciójáról. „Aktív közreműködése nélkül, bizton állíthatom, hogy a bátyám nem lett volna az Egyesült Államok elnöke” – mondta neki akkor Jeb Bush, a floridai kormányzó.
A 2000-ben közzétett elnökválasztási adatok alátámaszthatták Heston és követői politikai súlyát: a választók felének volt fegyver a házában, és közülük 61 százalék szavazott Bushra. Míg a fegyvertelen háztartásokból származó voksok 58 százalékát szerezte meg a fegyvertartás megszigorításáért küzdő demokrata Al Gore.
Azóta a demokraták mindent megtesznek, hogy helyreállítsák „jó vadász” reputációjukat az értékes szavazótábor előtt. Ma már az elnökjelöltségért kampányoló Hillary Clinton is szívesen beszél arról, hogy apja tanította vadászpuskával bánni, és Arkansas-ban lőtt is egy kacsát.
A februári illinois-i egyetemi vérengzés után pedig mindkét elnöki posztra váró demokrata, Barack Obama és Hillary Clinton is sietett kijelenteni, hogy támogatja a fegyverviseléshez való jogot.
Ismertebb filmje
1996 Alaszka (Alaska)
1990 Solar expedíció (Solar Crisis)
1985–1987 The Colbys (tévésorozat, a Crossroads, a The Dead End, a Bid for Freedom, az And Baby Makes Four, a Deceptions, a The Gala, a The Matchmaker, a The Trial és a The Pact című epizódokban)
1985 Dinasztia (Dynasty) (tévésorozat, a The Titans, a The Man és a The Californians című epizódokban)
1980 Prémvadászok / Hegyi emberek (The Mountain Men)
1976 A midway-i csata (Midway)
1974 A négy testőr, avagy a Milady bosszúja (The Four Musketeers)
1974 Földrengés (Earthquake)
1974 Repülőtér ’75 (Airport 1975)
1973 A három testőr, avagy a királyné gyémántjai (The Three Musketeers)
1973 Zöld szója (Soylent Green)
1972 A vadon szava (Call of the Wild)
1972 Antonius és Kleopátra (Antony and Cleopatra)
1971 Az Omega ember (The Omega Man)
1970 Julius Caesar
1970 A majmok bolygója II. /A majmok bolygója alatt (Beneath the Planet of the Apes)
1968 A magányos cowboy (Will Penny)
1968 A majmok bolygója (Planet of the Apes)
1966 Khartoum – A Nílus városa (Khartoum)
1965 Agónia és extázis (The Agony and the Ecstasy)
1965 A világ legszebb története (The Greatest Story Ever Told)
1963 55 nap Pekingben (55 Days at Peking)
1961 El Cid
1959 Ben-Hur
1958 Idegen a cowboyok között (The Big Country)
1956 Tízparancsolat (The Ten Commandments)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.