A korrupció egzisztenciális fenyegetést jelent a közös értékekre, köztük a demokráciára, az alapvető jogokra, valamint a jogállamiságra, az egyenlőségre – jelentette ki Michael McGrath jogállamiságért felelős uniós biztos Strasbourgban szerdán.
Uniós biztos: a korrupció fenyegetést jelent a közös értékekre
Az Európai Parlament plenáris ülésének a demokratikus integritás megőrzéséről és a közszférában tapasztalt korrupcióra vonatkozó vádakról tartott vitáján Michael McGrath azt mondta, a korrupció az intézmények szavahihetőségét csorbítja, és negatív fényt vet a politikára.
A köztisztviselők körében elkövetett korrupció manipulációt eredményezhet, köztük a választások és a választási eredmények manipulálását, valamint lehetővé teszi a külső beavatkozást, és segíti a szervezet bűnözést is.
„A korrupció veszélyt jelent társadalmainkra, valamennyi következményével együtt” – fogalmazott McGrath, majd hozzátette: a korrupció megakadályozza az egységes belső piac működését, és károsítja az uniós vállalkozásokat.
Egy 2024-ben készített felmérés azt mutatja, hogy az európaiak 68 százaléka érzi úgy, hogy a korrupció saját országában széles körben elterjed. „A korrupciót teljes mértékben meg kell akadályoznunk” – jelentette ki.
Azt mondta, az EU költségvetési kondicionálási mechanizmust állított fel, amelynek célja az, hogy az EU költségvetéséből egyetlen fillér se kerüljön korrupciós kezekbe. Az Európai Bizottság célja az EU korrupcióellenes szabályainak megerősítése – húzta alá. A brüsszeli végrehajtó testület egy irányelv előkészítésén dolgozik, amely a hiányosságokat fogja megszüntetni azzal a céllal, hogy az immunitás vagy a nyomozás alóli mentesség feloldható legyen. Hozzájárul továbbá a felelősségre vonáshoz, beleértve a kormányok felelősségre vonását is, valamint az átláthatósághoz – részletezte.
„Nagyon fontos, hogy az emberek biztonságban érezhessék magukat korrupciós esetek bejelentése esetén, és ahhoz, hogy ne kelljen megtorlásról tartaniuk” – fogalmazott.
A korrupcióellenes fellépésnél azonban még fontosabb a korrupció megelőzése. A megelőzés hozzájárul az integritás, az átláthatóság erősítéséhez és erősíti a közbizalmat – tette hozzá beszédében a jogállmaiságért felelős uniós biztos.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.