Bukarest. Autógumikból épített családja számára házat egy gyergyói vállalkozó.
Házat épített autógumikból
„Arra vágytam, hogy függetlenítsem magam. Egy mai, kényelmes lakóház fenntartása komoly összegekbe kerül“ – mondta Balázs, aki a lehető legolcsóbb megoldást kereste. A gumi ingyen van, hiszen mindenki eldobja, mivel gond a tárolása, költséges a megsemmisítése is. Tudósok figyeltek fel arra, hogy a tenger mélyére került autógumikat rövid időn belül birtokba veszik az élőlények, és élő környezetet alakítanak ki köréje. „Miért ne tehetné ugyanezt az ember?“ – érvel Balázs István. Hozzáteszi: a vastag, földdel teletömött gumifalak földrengésbiztosak, óriási a hőtároló kapacitásuk.
A gumik feltöltésére a helyszínen található földet használta építője. Kívülről, a ház keleti és északi falait vastag földréteggel borította be, amelyekre növényeket telepít. A vastag fal és a köréje halmozott föld tárolja a nap hőenergiáját, és termodinamikai számítások szerint még a gyergyói hidegekben is képes 21–25 fokos meleget biztosítani a lakásban. Az építmény déli fekvésű, egyik fala földtől a mennyezetig üvegből van. Az üvegfalon belül keskeny sávban a gazda belső kertet képez ki, amely a nyári időszakban a ház túlmelegedését fogja megakadályozni.
A gumiépítmény elektromosenergia-ellátását nap- és szélenergia hasznosításával oldja meg az ötletgazda, napelemek, illetve szélmalom segítségével. Még a hosszú gyergyói teleken is süt annyit a nap, amennyi egy lakóház elektromos árammal való ellátásához szükséges. A ház vízellátását a csapadékból oldja meg, húsz köbméteres víztároló segítségével. A tároló tartalmát elsőként ivó- és háztartási vízként használják fel, a már egyszer felhasznált háztartási víz a belső kert növényeit táplálja, illetve a vécéöblítő tartályába kerül. Innen a szennyvízülepítőbe jut, ahonnan a víz elpárolog, a megmaradó komposztot pedig természetes trágyaként hasznosítják. Balázs szerint ez a ház lesz Európa legtökéletesebb környezetbarát és a legkevesebb energiát igénylő háza.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.