Házat épített autógumikból

Bukarest. Autógumikból épített családja számára házat egy gyergyói vállalkozó.

Az ötletgazdag Balázs István Gyergyóújfaluban a Maros partján, egy elhanyagolt mocsaras területen létesített halastavat, s amellett építette fel házát használt autógumikból. A vállalkozó a nyáron a kidobott gumiabroncsokat egymás tetejére rakosgatta mindaddig, amíg egy gömbölyded, 120 négyzetméternyi alapterületű építmény körvonalai rajzolódtak ki. Ősszel tetőszerkezettel is „megkoronázta” az építményt.

„Arra vágytam, hogy függetlenítsem magam. Egy mai, kényelmes lakóház fenntartása komoly összegekbe kerül“ – mondta Balázs, aki a lehető legolcsóbb megoldást kereste. A gumi ingyen van, hiszen mindenki eldobja, mivel gond a tárolása, költséges a megsemmisítése is. Tudósok figyeltek fel arra, hogy a tenger mélyére került autógumikat rövid időn belül birtokba veszik az élőlények, és élő környezetet alakítanak ki köréje. „Miért ne tehetné ugyanezt az ember?“ – érvel Balázs István. Hozzáteszi: a vastag, földdel teletömött gumifalak földrengésbiztosak, óriási a hőtároló kapacitásuk.

A gumik feltöltésére a helyszínen található földet használta építője. Kívülről, a ház keleti és északi falait vastag földréteggel borította be, amelyekre növényeket telepít. A vastag fal és a köréje halmozott föld tárolja a nap hőenergiáját, és termodinamikai számítások szerint még a gyergyói hidegekben is képes 21–25 fokos meleget biztosítani a lakásban. Az építmény déli fekvésű, egyik fala földtől a mennyezetig üvegből van. Az üvegfalon belül keskeny sávban a gazda belső kertet képez ki, amely a nyári időszakban a ház túlmelegedését fogja megakadályozni.

A gumiépítmény elektromosenergia-ellátását nap- és szélenergia hasznosításával oldja meg az ötletgazda, napelemek, illetve szélmalom segítségével. Még a hosszú gyergyói teleken is süt annyit a nap, amennyi egy lakóház elektromos árammal való ellátásához szükséges. A ház vízellátását a csapadékból oldja meg, húsz köbméteres víztároló segítségével. A tároló tartalmát elsőként ivó- és háztartási vízként használják fel, a már egyszer felhasznált háztartási víz a belső kert növényeit táplálja, illetve a vécéöblítő tartályába kerül. Innen a szennyvízülepítőbe jut, ahonnan a víz elpárolog, a megmaradó komposztot pedig természetes trágyaként hasznosítják. Balázs szerint ez a ház lesz Európa legtökéletesebb környezetbarát és a legkevesebb energiát igénylő háza.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?