Barátomnak sikerült rászednie, hogy menjek el vele május elején egy horgászversenyre. Nem szeretem a nagy nyüzsgést, nem is az én műfajom a tóparton való üldögélés, de hagytam magam rábeszélni. Üsse kő, gondoltam, egyszer ezt is ki kell próbálni. Bár ne tettem volna!
Folyóvízi pontyozás
Néhány jó tanácsBár a tavasz az idén is megtréfált bennünket, mire ezek a sorok megjelennek, remélhetően megállapodott az idő, és felmelegedtek a vizek. S ha kitart a meleg, és leívnak a halak, végre elkezdhetnek intenzíven táplálkozni. Irány tehát a folyó. Előbb azonban érdemes felidézni néhány tudnivalót. Az alábbi tanácsokat főleg kezdőknek ajánlom, hiszen profi horgászoknak aligha tudnék újat mondani.
Ne cipelje a hal az ólmot!
Folyóvízi pontyozásnál természetesen nem finomkodhatunk, hiszen az állóvízzel ellentétben itt a halnak több lehetősége van a szökésre; akadókba futhat, kagylókhoz dörzsölheti a zsinórt, sőt nagyobb folyón maga a víz sodrása is segíti a menekülésben a megakasztott, súlyosabb pontyot. Ez azonban nem jelenti azt, hogy durva szerelékkel kell kiülnünk a vízpartra. Még ma is akadnak olyan horgászok, akik a régi jó „kételőkés” módszert alkalmazzák, vagyis a szerelék végén van az ólom, s a főzsinórról ágazik le két horog. Ennél a módszernél a pontynak, ha felveszi a csalit és elindul vele, magát az ólmot is cipelnie kell. Természetesen (mert a hal, főleg, ha kapitális öreg jószág, nem buta) azonnal megérzi, hogy valami baj van; a leheletkönnyű kukoricaszem százszoros súlyú! Nem szólva arról, hogy a fölösleges csomóknál könynyebben szakad a zsinór. Vannak aztán, akik a „túlbiztosítás” hevében fonott zsinórt használnak előkének. Ennek az a hátránya, hogy a fonottat a hal hamarább felismeri, hiszen ennek általában nem kerek a keresztmetszete, és nem is átlátszó, fényelnyelő, mint a monofil. Tehát vékonysága ellenére is durva. Jómagam mindig a számomra bevált csúszós szereléket használom. Ebben az esetben mindegy, mekkora az ólom súlya, hiszen azt a hal nem érzi meg. Zsinórból huszonötöset-harmincasat használok, de harmincasnál sohasem vastagabbat. A mai zsinórok teherbírása hihetetlen, és ügyes fárasztással harmincas zsinórral kapitális halat is ki lehet fárasztani. Az ólom ütköztetéséhez pedig elég egy szelepgumi-ütköző, és a hal szabadon viheti a csalit.
A hajszálelőke előnye
Egyre több horgász alkalmazza az ún. hajszálelőkés módszert. Ennek lényege, hogy a horogkötésnél két-három centiméternyi zsinórt ráhagyunk, és erre fűzzük fel a csalit. A ponty úgy táplálkozik, akár a porszívó: felszippantja a csalit, majd kiköpi, újra beszívja, s ha ízlik neki, lenyeli. A horog mellé kötött kukoricát, borsót, gilisztát gyanútlanabbul szippantja be. Az sem mellékes, milyen botot használunk. A dióverő husángoknál tanácsosabb érzékeny spiccű botot keresni a pontyozáshoz. Persze, nem kell túlzásba esni, a sokak által szinte fetisizált feederbotok ugyan érzékenyek, de szerintem fölöslegesen azok. Ne feledjük: a hal a csalit választja, nem a botot! Tehát nem feederrel vagy bolognaival fogjuk a halat, hanem a csalival. Egy 40-80 grammos teleszkóp nagyon is megfelelő a folyóvízi horgászathoz, ráadásul könnyebb szállítani.
Nem etetni, szoktatni kell a halat
Sajnos, a tavakhoz hasonlóan – legalábbis Pozsony környékén ezt tapasztalom –, a folyókon is dívik a túletetés rossz szokása. Ismerek egy-két szakit, aki vödörszámra zúdítja az általa kiválasztott helyre a kukoricát. Akad olyan, aki egész nyáron, és szinte napi rendszerességgel. Mondanom sem kell, hogy ez fölösleges. Nem jóllakatni akarjuk a halat, hanem odaszoktatni egy-egy jó helyre. Elég egy-két kilót beszórni, hiszen a ponty vándorol, tehát hamar megtalálja az eleséget. Ha rendszeresen ugyanazon a helyen talál valami finomat, biztosan rászokik a helyre. Etetni egyébként a száraz kukorica is megteszi, nem kell állandóan szakácskodni. Sokan azt hiszik, hogy a ponty nem tudja megemészteni a kemény kukoricaszemeket. Vagy nem tudják, vagy elfelejtik, hogy a ponty garatfogai úgy működnek, mint a legjobb malomkövek: a legkeményebb magokat és szemeket is meg tudja őrölni velük.
Helyválasztás
Nagyon sok – sőt a legtöbb – múlik a helyválasztáson. Soha ne keressük a kigyúrt, „agyonült” helyeket. Már csak azért sem, mert sokan használják, és fennáll a veszélye, hogy másnak etetünk. Az ilyen helyeken ráadásul nagy a mozgás, a hal pedig szereti a nyugalmat. Ezért keressünk olyan helyet, amely érintetlennek látszik. Néha soká kell keresgélnünk, de megéri. Ha nem zajongunk, nem csapkodjuk a kocsiajtót, és a vízre vetülő árnyékunkkal nem riogatjuk a halat, előbb-utóbb megjön az eredmény.
S végül még egy lényeges dolog. Sokan azt hiszik, hogy a hal ragyogó napsütésben, jó időben táplálkozik. Ennek a fordítottja érvényes. Lehet, hogy tűző napon nagyon jól lehet strandolni, a ponty azonban – különösen nagy melegben – jobban szereti a borongós, sőt az esős időt, abból is a reggeli és a késő délutáni, esti órákat. De ezt már mindenkinek magának kell kitapasztalnia.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.