Bali azért vonzza az összes indonéz sziget közül a legtöbb turistát, mert mosolygó hinduk lakják, és minden megvan rajta, amit az utazó csak kívánhat: vulkán, szörf-strand, szentélyek.
Éjszakai vulkántúra Balin
Ubud harmonikus, tiszta, megnyerő kultúrvárosnak kikiáltott turistaközpont, ahol egymást érik a boltok és a turistairodák. Utakat ajánlanak Bali közeli-távoli helyeire, de főként ezüstművesek, fafaragók, batikfestők műhelyeibe, ahol végigkísérhetjük a munka menetét, és késztermékeket is vehetünk. Persze a körutakból a kultúra sem maradhat ki: egy-két hindu szentélyt is beiktatnak, megnézhetjük a völgyben húzódó rizsteraszokat, és Gunung Batur (1717 méteres) vulkánra néző kilátással ebédelhetünk egy étteremben.
Egy ilyen úton is részt vettünk, de mivel óriási köd volt, a vulkánból nem láttunk semmit, ezért elhatároztuk, hogy vulkántúrára jelentkezünk be, hogy közelebbről is szemügyre vehessük a Batur vulkánt, de a turistahurcoló majomkörút kihagyásával. Több helyen hirdettek Batur vulkántúrát, amely éjjel 3-kor indul, és napkeltére érünk a kráterre. Mindenütt rákérdeztünk az árra, majd a legvonzóbb árajánlat mellett döntöttünk.
Jáván már jártunk a Bromo vulkánon, szédelegve, kéngáz-felhőben lépdeltünk a kráterhez, a misztikus hajnali ködből lovasok tűntek fel, akik aztán lepattantak a lóról és turistát ültettek a nyeregbe. De ott lépcső vezetett a kráterhez: a csalogató természeti látványosságból minden korosztály igényeit kielégítő (mű)kráter lett, de a környezet lenyűgöző, holdbéli táj. Mi lépcső nélküli vulkánt akartunk látni, lávafolyáson lépdelni.
Az ébredés éjjel fél háromkor kissé nehezemre esett, de háromkor már várt ránk a terepjáró, és indultunk az egy órányira fekvő vulkánhoz. Négy órakor kiszálltunk a sötétben az autóból. Barátom vett az egyik világító bódéban vizet, dupla áron. Aztán bemutatkozott a túravezető, hogy ő mutatja az utat. Az orrunkig sem láttunk, az ő jóindulatában bízhattunk csak. Adott egy villanylámpát kettőnknek, ami édeskevés volt, így hát előre-hátra lengettem, hogy hasra ne essünk. Lávafolyáson, durva lávarögök közt, süppedő lávahomokon lépdeltünk felfelé, csak a gyenge lámpa és az ezernyi csillag világított. Aztán csatlakozott hozzánk egy férfi. Az egyik pihenőnél, amit a vezető szerint be kellett iktatni, főként azért, hogy ő pihenhessen, megszólalt a nem kívánt társunk angolul a sötétből: – Talán fent isztok kólát. – Nem hinném, – felelte barátom derűsen. – A kóla jó, mondta erre. – Sok benne a cukor, feleltem. – Mi nem vagyunk Mc Donald’s-féle turisták, egészített ki a barátom. Rövid szóváltásunkat hosszadalmas indonéz párbeszéd követte.
Amikor felértünk, még sötét volt, de a krátertó felett már pirkadni kezdett és a szemben levő vulkán mögül előbukkant a nap. Fényképeztük a krátertavat és a lávafolyást, és a völgybe hömpölygő ködhullámot. Több turista is érkezett vezetővel és kísérővel. Egyszer csak megjelenik nem kívánt társunk, és könyörögni kezd a barátomnak, hogy vegyen tőle kólát. Ekkor világosodott meg a helyzet. Ő csak azért jött velünk, hogy hajnalban a vulkán tetején mi hideg kólát ihassunk! Hogy tökéletes legyen az élmény! Nem akarunk hinni a fülünknek. Vagy vegyünk legalább vizet. Barátom megsajnálta őt, és ráállt, hogy vesz, bár volt vizünk. Tízszeres árat mondott, így hát otthagytuk. De láthattunk egy jelenetet: egy másik kísérő felajánl egy izzadó, szemmel láthatón a túrázástól megviselt, lihegő amerikainak két kólát: – O yeah! – halljuk az örömteli kiáltást. Aztán látjuk az arcon a csalódást az árat hallván, de a fekete nedűről nem képes lemondani.
A kráter lenyűgöző. Valaha egy 5 ezer métert meghaladó vulkán állt itt, ami kitört és vulkántó keletkezett a kráterében, körülötte pedig több apró vulkán, amik közül valamelyik minden évtizedben kitör.
A túravezető elvisz egy sziklához, ahonnan forró szent víz csöpög. Aztán felajánlja, hogy a vulkán másik oldalát is megnézhetjük, nekünk tetsző áron, vagy akár ingyen, ha lelkiismeretünk ezt képes elviselni. Örvendezünk és fizetünk, de a túra végén kiderül, a „kerülőút” is az árban volt. ĺgy is elégedettek vagyunk, de borravalót nem kap. Ha a kólával nem sikerült pénzt kicsikarni belőlünk, a „plusz-körúttal” megfogtak. A kilátás minden pénzt megért: a kietlen, füves, szavannás vulkánháton sétálunk, majd több kis vulkánkráter bukkan fel. Egyikből gomolyog a füst, akár a mi vulkánunk oldalából és torkából, és ha mélyebben szúrunk botot a földbe, akkor is gőzölög, sőt, a forró rögök sercegő hangot hallatnak. A vezető egy lyukat is mutat, ahol tíz perc alatt megfő a tojás. Felajánlja, hogy elvisz a Gunung Agurra is (3142 méter), amit a Gunung Baturról láthattunk (sőt, Lombok szigetén a 3726 méteres Gunung Rinjanit is), de le kell róla mondanunk, mivel másnap indult a gépünk. Elbúcsúzunk a krátertől és lefelé vesszük az irányt. Viszlát, kis gőzölgő vulkán!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.