Dzsingisz 16 millió utóda

Oxford. A történelem legsikeresebb alfa hímje a mongol hódító, Dzsingisz kán lehetett – állítják oxfordi genetikusok egy most megjelent könyvben. A kutatók szerint Dzsingisz kán 16 millió most élő földi lakos ősének tekinthető.

Oxford. A történelem legsikeresebb alfa hímje a mongol hódító, Dzsingisz kán lehetett – állítják oxfordi genetikusok egy most megjelent könyvben. A kutatók szerint Dzsingisz kán 16 millió most élő földi lakos ősének tekinthető.

Az 1162 körül született Dzsingisz kán politikai és katonai géniusz volt: először egyesítette a mongol a törzseket, majd a fél világot meghódította. 1227-ben, halálakor a Mongol Birodalom Kínától a Kaszpi-tengerig terjedt. Bryan Sykes, az Oxfordi Egyetem genetikus professzora most megjelent Ádám átka (Adam’s Curse) című könyvében, Y-kromoszóma vizsgálatok alapján azt állítja, hogy Dzsingisz „szuper Y” kromoszómája széles körben fennmaradt, sőt, elképzelhető, hogy még a brit szigetek lakóinak egy része is a nagy kán leszármazottjának vallhatja magát. (Ennek igazolására az egyetem genetikai tesztlehetőséget biztosít az érdeklődőknek.)

Bryan Sykes ezt megelőzően Közép-Ázsiában végzett Y-kromoszóma vizsgálatokat. Az Y-kromoszóma tulajdonképpen változatlan formában öröklődik apáról-fiúra. A kutatók azt találták, hogy egy bizonyos Y-kromoszóma típus – „ujjlenyomat” – a vizsgált közép-ázsiai férfi lakosság 8 százalékában megtalálható. A szokatlan eredmény azt sugallta, hogy mindnyájan egy nagyon távoli közös őstől származhatnak. Az Y-kromoszómán végbement apró változások alapján a tudósok megállapították, hogy ez a közös ős valószínűleg a XII–XIII. században élt.

Ebben az időben a világ legnagyobb birodalma a Mongol Birodalom volt. A fennmaradt emlékek szerint negyven éven át tartó hódításai során Dzsingisz kán kegyetlenül bánt a leigázott népekkel: miután a férfiakat leölette, a nőket megerőszakolta.

Dzsingisz kán alfa hím mivoltához bizonyítékot szolgáltatott a pakisztáni Hazara törzs is, akik Dzsingisz kántól származtatják magukat. A törzs férfitagjainál a „szuper Y” kromoszóma szintén megtalálható volt, míg a környező népeknél, akiknek eredetmondájában a mongol kán neve fel sem merül, nem találták a kromoszómát.

A végső bizonyítékot Dzsingisz kán sírjának megtalálása szolgáltathatná. Az elmúlt években egyébként számos, reményteljes expedíciót indítottak a sír felkutatására. (ngo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?