Az emberiség családfája

Salt Lake City. Grandiózus tervet dédelget a Salt Lake City-i székhelyű Genealógiai Társaság: az 1893-ban alapított, mormonok által irányított non-profit szervezet el akarja készíteni az emberiség családfáját.

A L’Espresso című olasz hetilap szerint a társaságnak már van egy folyamatosan gazdagított, óriási adattára a Földön élő és meghalt emberekről, amelyet tagjai és önkéntesek serege gyűjt össze. A cél a posztumusz keresztelés, amely lehetővé teszi az ősöknek, akik nem ismerhették meg a mormon vallást, hogy egyesüljenek családjuk minden tagjával.

Paul Nauti, a társaság egyik vezetője, aki már összeállította olasz családfáját, ezt így magyarázta a lapnak: „Mi azt tanítjuk gyermekeinknek, hogy többek vagyunk önmagunknál. Örökség vagyunk, és jobbakká válunk, ha tudjuk, mi hozott bennünket idáig, ki járt előttünk. És azt akarjuk, hogy halálunk után a család egyesüljön”. Az adatokat anyakönyvi hivatalokból, archívumokból szedik össze, és cserében restaurálják, informatizálják az előttük megnyíló tárakat az egész világon.

A kilométernyi mikrofilmeket a világon létező 4600 mormon központból elküldik Salt Lake Citybe, illetve a városhoz közeli hegy alatt működő számítógépes főközpontba, ahol már egymilliárd nevet tárolnak. Huszonötezer önkéntes hetenként mintegy 1500 gigabyte információt gyűjt össze, melyek között szerepel minden olyan adat, amely alkalmas az ember létezésének, vagy régen volt életének bizonyítására. Ez lehet születési, házassági, halotti bizonyítvány, vagy akár adó- vagy banki bizonylat. A főközpontnak van egy „biztonsági másolata is”, valahol az Egyesült Államok keleti partján.

A Földön élő és valaha élt emberek összeírása óriási feladat és Nauti azon kesereg, hogy a népesség 35 százalékáról nincs írásos nyom.

Az ebből származó hiányosságot úgy próbálják csökkenteni, hogy katasztrófák esetén azonnal kutatni kezdik, hányan, kik tűnhettek el. Afrikában pedig a szájhagyomány útján megőrzött információkra is nagy gondot fordítanak. Ázsiában, ahol nagyon tisztelik a halottakat, nagy segítséget jelentenek azok a dobozok, amelyek sokszor még 30 generáció születését és halálát is tartalmazzák.

1999-ben elindított honlapjukon (http:// www.familySearch. org), amelyet eddig 150 millióan látogattak, szintén sok segítséget kapnak. Új tervükhöz, az emberiség családfájának elkészítéséhez Nauti szerint megvan minden technológiai feltétel.

Tizenhatmillió önkéntes várja, hogy beinduljon ez a web-portál, amelyen jelenleg dolgoznak olyan szoftver-mérnökök, akik az IBM-nél, a Novellnél, a Hewlett-Packardnál voltak korábban alkalmazásban. Egy éven belül indulhatnak.

„A világon milliók kereshetik majd fel az interneten keresztül digitális archívumunkat, ellenőrizhetik, gazdagíthatják azt keresztellenőrzésekkel, fejlett biztonsági rendszerrel és közös céllal: rekonstruálni az emberiség genealógiáját. És lassanként, erről meg vagyok győződve, elérünk a minden család családjához” – mondja Nauti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?