A világ külvárosai

Párizs. A világ külvárosairól összeállított különkiadással jelentkezett novemberben a francia GEO magazin. A világ lakosságának több mint fele a nagyvárosok körüli agglomerációban él. A franciaországi külvárosi zavargások egyéves évfordulóján a világhírű párizsi folyóirat nem a gengszterek világát kívánta bemutatni, hanem a harmadik világ urbanizált peremvidékeinek sajátosságait.

Bombay külvárosaiban a víz beszerzése jelenti a legnagyobb napi gondotSITA/AP-felvételA fotókkal gazdagon illusztrált különszám foglalkozik a brazil „favellák“ életével, ahonnan a hatóságok már régen kiszorultak, és a kábítószer-csempészbandák határozzák meg a törvényt. Ebben a közegben könnyen válnak a gyerekek bűnözővé, s a „polgári létezést“ kizárólag a sport teszi lehetővé. Számos civil szervezet hoz létre egyesületeket és épít sportpályákat azért, hogy a sport segítségével mentse ki a drogkereskedők karmaiból azokat a gyerekeket, akiknek egy részéből világbajnok focista lesz később.

Az indiai külvárosokban a víz beszerzése jelenti a legnagyobb napi gondot a nők számára. Kairóban a külvárosok nem egy-egy negyedben, hanem a házak tetején, a szabad ég alatt alakultak ki. Burkina Faso fővárosának peremkerületei építészeti sajátosságaikkal hívják fel magukra a figyelmet, itt az afrikai kultúra és a globalizációnak köszönhetően a giccs keveredik egymással.

A 150 oldalas különszámban Loic Wacquant szociológus az amerikai gettók és a francia külvárosok összehasonlításában hangsúlyozza: a francia lakótelepek tizedét sem teszik ki az amerikai gettóknak, ahol a gyilkosság a legfőbb halálok és egy fekete bőrű születéskor várható élettartama 35 év, éppen annyi, mint Bangladesben.

Az amerikai és európai gettók között a legfőbb különbség, hogy míg az Egyesült-Államokban faji alapon jöttek létre, és kizárólag feketék lakják, addig Nyugat-Európában kialakulásuk oka elsősorban gazdasági. Az elővárosokba a szegények és a leszakadók szorulnak ki: ezek Európában elsősorban a számos etnikumot képviselő bevándorlók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?